AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif: Viyana oturumunda İran milletinin çıkarlarının teminine vurgu yapıldı

İslami İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bugün Viyana’da düzenlenen KOEP ortak komisyon oturumunda İran milletinin çıkarlarının temin edilmesi konusuna vurgu yapıldığını söyledi.

KOEP Ortak Bakanlar Komisyonu sonrası açıklamada bulunan Zarif, ‘’Herkes İran’ın sabırlı davrandığını biliyordur. Biz KOEP’e taraf ülkelerin bugün tartışılan ve üzerinde anlaştığımız ve Ortak Komisyon Bildiride vurgulanan konuları uygulayıp uygulamayacağını bekleyeceğiz. Bu bildiri, Bayan Mogherini tarafından da açıklandı’’ dedi.

Bugün ayrı bir oturumun daha gerçekleşmeyeceğini ifade eden Zarif, BM Genel Kurul oturumu esnasında Ortak Bakanlar Komisyon toplantısının düzenlenme ihtimali olduğunu söyledi. Uzmanlar düzeyinde bu yöntemlerin uygulanması için daha sık toplantılar yapılmasının kararlaştırıldığını ifade eden Zarif, bu toplantıların bugün anlaşılan ve vurgu yapılan konuların uygulanmasından emin olunması için yapılacağını söyledi.

İran dışişleri bakanı Zarif, AB’nin öneri paketinin uygulanabilir olup olmadığı hususunda, ‘’Bize göre bu paket yeterli ve dakik değildi. Bugün öneri paketinde olmayan bazı noktalar bildiride kaydedildi ve ülkelerin siyasi ve hukuki taahhütleri uygulamak için görülmüştür’’ dedi.

Toplantıda bakanların sözlü olarak önerilerini daha detaylı gündeme getirdiklerini belirten Zarif bunların incelendiğini ve bu hususlarda ortak toplantılar düzenleneceğini söyledi. Zarif, öneri paketinin ne zaman nihayileşeceği ile ilgili olarak, ‘’Bu paket takriben nihaidir ve taahhütler bellidir fakat bunlar uygulanmalıdır’’ dedi.

Zarif, ‘’Bunların uygulanması tedricen olacaktır. Bu konuların her birinde sonuç aldığımızda onu eyleme dönüştürmeliyiz. Bunların bazıları zaman alabilir. Önemli olan dünya ve İran ticaret camiasında geleceğe dönük güven oluşturmaktır. Umarım özellikle İranlı müteşebbisler geleceğe güvenle hareket ederler’’ dedi.

Zarif, KOEP tarafı ülkelerinin taahhütlerini uygulamadıkları takdirde İran’ın ne zaman kendi uygulamalarına geçeceği ile ilgili, ‘’Zamanlamalarla ilgili üst düzeyde kararlar alınmıştır. Detaylar da önerilmiştir. Bu kararla zaman ve ihtiyaçlar doğrultusunda uygulanacaktır. Umarım bunlara gerek kalmaz zira biz siyasi irade ile KOEP’in uygulanmasını kabul etmiş bulunuyoruz. Biz KOEP’i uygulamak için müzakere ettik ve tüm üyeler de aynı konumdadırlar. Fakat karşı taraf bunun bilincinde olmalı. Bu bir tehdit değildir, herkes taahhütlerini yerine getirmeli’’ dedi.

Verilen taahhütlerin KOEP üyesi her 5 taraf ve AB taahhütleri olduğunu ifade eden Zarif, bunun önemli mesele olduğunu bu ilk kez 5 ülke ve AB tarafından böyle bir bildiri yayınlandığını söyledi.

Bugünkü oturumun yapıcı ve ciddi olduğunu ifade eden Zarif, Amerika’nın KOEP’ten çıkışı sonrası diğer üyeler tarafından İran’ın KOEP çerçevesindeki menfaatlerinden yararlanması için yapıldığını ve bugünkü oturumun da bu faaliyetler çerçevesinde olduğunu söyledi.

İran’a bir öneri paketi sunulduğunu fakat Cumhurbaşkanı Ruhani dün bu paketin yetersiz olduğunu belirttiğini ifade eden Zarif, taahhütlerin uygulanmada nasıl uygulanacağının görülmesi gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (17) içerik yüklenmiştir.