AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Cevad Zarif Yeni Zelanda başbakanı ile görüştü

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Yeni Zelanda başbakanı, iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesi yollarını ele alan görüşme yaptılar.

İRİB ajansının bildirdiğine göre, Zarif sözkonusu görüşmede, Yeni Zelanda ile başta iktisadi ve ticari olmak üzere her alanda ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtirken, iki ülke yetkilileri ayrıca Suriye, Irak ve bölge meseleleri hakkında görüş alış verişinde bulundu.

Yeni Zelanda başbakanı da sözkonusu görüşmede, İran’la iktisadi ve ticari ilişkilerin gelişmesinin önündeki engellerin kaldırılması için gerekli talimatı vereceğini belirtirken İran ile her alanda ilişkileri geliştirmeye ilgi duyduklarını söyledi.

Bu arada İran dışişleri bakanı Zarif, Yeni Zelanda tarım, hayvancılık ve balıkçılık bakanıyla da ikili ilişkileri içeren bir görüşme yaptı.

Zarif, iki ülkenin bu konuda çok iyi potansiyelinin ve pazarının olduğunu zira İran’ın konum itibariyle Orta Asya, Kafkas ve Afganistan gibi ülkelerle piyasası olan bir konumda olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.