AfrikaHaberler

Cezayir halkı cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gidiyor

Cezayir, 17 Nisan’da cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gidiyor. Sağlık sorunlarından dolayı seçim çalışmalarına dahi katılamayan mevcut cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın zaferine kesin kesin gözüyle bakılıyor.

Cezayir sokaklarında seçim heyecanı göze çarpmıyor. Halk seçimlerin bir değişiklik vadetmediği görüşünde:

“Benim tercihim Buteflika, çünkü o güvendiğimiz bir isim. Bizim başkanımız o ve başka birine ihtiyacımız yoktur. Ana vatanımız Cezayir’de huzur ve barış istiyoruz. Yaşasın Cezayir!”

“Kimse oy kullanmayacak. Sonuçlar zaten belli. Bu seçim hikayesi tam bir maskeli balo. Dürüst olalım, buna bir seçim diyemeyiz ve kimse gidip oy vermeyecek.”

“Biz yarın oy kullanmayacağız. Bu seçimlerden hiçbir umudum yoktur. Adayların programları beni ikna edemedi. İçlerinden hiçbirine güvenmiyorum.”

Geçtiğimiz yıl kısmi felç geçiren 77 yaşındaki Buteflika’nın rakipleri arasında eski başbakanlardan Ali Benflis ön plana çıkıyor.

Bir zamanlar Buteflika’nın sağ kolu olarak gösterilen Benflis, seçim kampanyasını yolsuzlukla mücadele vaadi üzerinden yürütüyor.

Yarışın tek kadın adayı, İşçi Partisi Genel Başkanı Louisa Hanoune.Milliyetçi FNA partisinin adayı ise Musa Tovati.

Üçüncü kez Buteflika’ya rakip olan Ali Fawsi Rebaine ve eski bir Ulusal Kurtuluş Cephesi (FLN) üyesi olan Abdelaziz Belaid da adaylar arasında yer alıyor.

Ancak seçim yarışında, 1999’dan beri iktidarda bulunan Buteflika’nın 4. dönemine engel olacak güçte bir aday dikkat çekmiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.