AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

Cezayir: İran’ın terörizmle mücadelesi takdire şayandır

Cezayir Senato Başkanı Abdülkadır Bin Salih, ülkesi ve İran arasındaki anlaşmaların ilişkilerin güçlenmesine sebep olduğunu belirterek, İran’ın Irak ve Suriye’deki terörle mücadele çabalarını takdir etti.

Salih, Kültür ve İslami İrşat Bakanı Seyyid Rıza Salihi Emiri ile yaptığı görüşmede iki ülke ilişkilerinin çeşitli alanlardaki ilişkilerinin gelişmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi ve karşılıklı ziyaretlerin ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi.

İki ülke arasındaki ortak komisyonun geçen seneden beri faaliyete başladığını belirtti.

Terörizm konusuna değinen Salih, ‘’Terörizm konusu uluslararası bir konu haline gelmiştir ve ülkelerin bu alanda samimi ve yakın işbirliğine sahip olmalılar. İkili işbirliklerinin bu konuda elle tutulur sonuçlar getirebilir’’ dedi.

Cezayir’in de diğer ülkeler gibi, ekonomik, siyasi ve güvenlik tehditlerle karşı karşıya olduğunu ifade eden Bin Salih, petrol fiyatlarının düşmesinin ülkesi için önemli bir sorun olduğunu ve son iki ay zarfında İran ile bu husustaki iyi işbirliğinin sevindirici olduğunu söyledi.

Emiri de Arap ülkelerle ilişkiler yönünden Cezayir’in öncelikli ülkelerden olduğunu ifade ederek, ‘’Cezayir’deki akilcilik ve istikrar bu ülke ile ilişkilerdeki belirleyici unsurlardandır, her iki ülke devrimci ve İslami’dir ve terörizmle mücadelede büyük bedeller ödemişlerdir.

Emiri temaslarda bulunmak ve bazı anlaşmalar imzalamak için Tunus ve Cezayir’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.