AfrikaHaberler

Cezayir, Mahmut Abbas’ın ziyaret talebini kabul etmeyecek

Önemli bazı kaynaklar, Libya, Tunus ve Fas’ı ziyaret eden başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’ın Cezayir’i ziyaret etme talebinin Cezayirli yetkililer tarafından reddedildiğini belirtti.

Cezayir’de çıkan El-Bilad gazetesi dün (06 Eylül Pazartesi) verdiği haberde konuyla ilgili şunları yazdı: “Mahmut Abbas’ın ziyaret talebinin kabul edilmemesi, Cezayir ile Ramallah yönetimi arasındaki ilişkilerde yaşanan soğukluğu yansıtıyor. Mahmut Abbas 2005 yılında Cezayir’de yapılan Arap zirvesinden bu yana Cezayir’i ziyaret etmemişti.”

Aradaki soğuklukla ilgili taraflar açıklama yapmazken, kaynaklar soğukluğun Cezayir’in Filistin halkı için gönderdiği yardımların Abbas yönetimindeki bazı şahıslar tarafından şahsi hesaplarına aktarıldığının anlaşılması üzerine başladığını ve Cezayir’in buna tepki göstererek bundan sonra yardımları Arap Birliği’ne göndermeye başladığını ifade ediyorlar.

Başka kaynaklar ise, Cezayir yönetiminin Mahmut Abbas’ın düşmana verdiği tavizlerin yanında, Filistin meselesinde Cezayir’i unutması, onu sadece mali sıkıntılarda hatırlamasından duyduğu rahatsızlıktan ötürü Abbas’a tavır alındığını söylüyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.