AfrikaHaberler

Cezayir, Mali büyükelçisini geri çekti

Cezayir, Mali mahkemesi tarafından El Kaide üyesi olmakla suçlanan 4 kişinin serbest bırakma kararını protesto etmek için, Mali büyükelçisini geri çekeceğini duyurdu.

Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ”dostane olmayan mahkeme kararının kınandığı ve bunun bölge güvenliği için tehlikeli bir gelişme olduğu” ifade edildi. Açıklamada, Cezayir’in Mali büyükelçisinin istişareler için geri çekildiği belirtildi.

Kuzey Afrika’daki El Kaide örgütü, üyelerinin serbest bırakılmaması halinde Mali’de 25 Kasımda kaçırılan Fransız Pierre Camatte’yi öldürmekle tehdit etmişti.

Sanıklardan Cezayirli olan 2’si 2009 yılının Nisan ayında tutuklanmış ve Cezayir bu 2 kişinin iade edilmesini istemişti.

Mali mahkemesi geçen hafta 2’si Cezayirli, biri Moritanyalı ve diğeri Burkina Faso’lu olan 4 sanığın, 9 aylık hapis cezalarının bitmesinin ardından serbest bırakılmasına karar vermişti.

Öte yandan, Fransa İşbirliği Bakanı Alain Joyandet, LCI televizyonuna verdiği demeçte, Camette’nin bu gelişmeden sonra serbest bırakılıp bırakılmayacağı yönündeki soruya karşılık, ”Fransa’nın tüm taleplerinin ardından bu ilk işaret. Umarım (serbest bırakılması) saatler ve günler meselesidir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.