AfrikaHaberlerOrtadoğuSuriye

Cezayir, Suudi Arabistan ile Katar’ın Suriye Aleyhindeki Bildiri Taslağını Eleştirdi

Cezayir’in BM temsilcisi Suudi Arabistan ile Katar’ın Suriye aleyhindeki bildiri taslağını eleştirdi.

İrna’nın haberine göre Cezayir’in BM daimi temsilcisi murat Binmehdi, basın toplantısında Suudi Arabistan ile Katar’ın Suriye kriziyle ilgili tutumları hususunda Arap ülkelerinin hoşnutsuzluğuna değinerek bu ülkelerin BM genel kurulunda Suriye aleyhindeki ön taslağını eleştirdi.

Binmehdi, ayrıca Arap birliğinde Suriye sandalyesinin Suriyeli muhaliflere bırakılmasına onay vermediği gibi BM genel kurulundaki bildiri taslağı hususunda da aynı tutumu izlediğini belirtti.

Binmehdi, Cezayir’in BM deki Arap grubu toplantısında taslakla ilgili eleştirilerini söz konusu ettiğini belirtti.

Cezayir’in BM temsilcisi, BM Suriye özel temsilcisi Ahzer İbrahim’inin dolaylı olarak Arap birliğinde Suriye sandalyesinin muhaliflere devredilmesini eleştirdiği konuşmasından birkaç saat sonra konuşma yaptı.

Bu arada BM deki diplomatik kaynaklar İngiltere, Fransa, Amerika’nın katan ve Suudi Arabistan’ın katılımıyla BM genel kurulunda oylama yapılmasıyla ilgili bildiri taslağının tamamlandığını bildiriyorlar. Bildiride Suriye dosyasının savaş suçu mahkemesine gönderilmesi ve Suriye’nin BM sandalyesinin Beşar Esed muhaliflerine devredilmesi oylamaya açılacak

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2021 (24) içerik yüklenmiştir.