AfrikaHaberlerOrtadoğuSuriye

Cezayir ve Mısır: Arap Birliği’nin Suriye kararı geri alınabilir

Cezayir Dışişleri Bakanı Murat Medelsi bugün; ülkesinin, büyükelçisini Suriye’den çekmeyeceğini belirterek, Arap Liginin Suriye’nin üyeliğini dondurma kararını bu ayın 16’sından önce kaldırabileceğine dikkat çekti.

Mısırlı mevkidaşı Muhammed Kamil Amro ile düzenlediği ortak basın toplantısında Medelsi; Suriye’nin üyeliğini askıya alma kararının geçici olduğunu ve bu kararı en kısa zamanda kaldırmanın mümkün olduğunu belirterek; bu ayın 16’sında Rabat’ta bir oturumun düzenleneceğine işaret etti.

Medelsi; ülkesinin söz konusu kararın ilk tasarısını reddettiğini açıklayarak, “tasarı üstlenilseydi Arap bakanlar Komisyonundan çekildiğini ilan edecekti… Ayrıca Mısır yada Cezayir’in değil de komisyonun vizyonunu ifade eden bu belge konusunda oldukça sıcak tartışmalar yaşandı..” şeklinde konuştu.

Cezayir Dışişleri Bakanı Medelsi; Arap Girişiminin uygulanması için Suriye hükümetiyle ilişkileri geliştirmenin bu süreç içinde her zamandan daha çok önemli hale geldiğini belirtti.

Kendi tarafından Mısır Dışişleri Bakanı; Arap Girişiminden asıl hedefin, Suriye’de yabancı müdahaleyi uzak tutmak olduğunu belirtti.

Arap Girişiminin hala hayatta olduğuna ve Suriye’deki durumları çözmenin temeli olduğuna işaret eden Mısır Dışişleri Bakanı; Mısır ve Cezayir’in temel hedeflerinin herhangi bir adlandırma yada örtü altında Suriye’ye yabancı müdahaleyi uzak tutmak olduğunun altını çizdi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 15 Temmuz 2020 (8) içerik yüklenmiştir.