AfrikaHaberler

Cezayir’de cumhurbaşkanlığı yemin töreni boykot edilecek

Cezayir Meclisi’ndeki en büyük İslami eğilimli gruplardan Yeşil Cezayir Bloku, Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın yemin törenini boykot edeceklerini duyurdu.

Toplumsal Barış Hareketi, Nahda ve Milli Reform partilerinin birleşiminden oluşan ve parlamentoda 41 milletvekili bulunan Yeşil Cezayir Bloku’ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün yapılması beklenen yemin törenine katılmalarının hiçbir anlam ifade etmeyeceği, bu nedenle boykot kararı alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Muhalefetle ortak hareket ederek, Cezayir’i mahvetmek için yeni bir fırsat sunan seçim komedisini boykot ediyoruz. Seçim sonuçları gerçek bir değişim ve reformun yaşanması ihtimalini yok etti” ifadesi kullanıldı.

Muhalefetin demokratik geçiş ve değişim çağrılarına oyalama politikası uygulandığı kaydedilen açıklamada, hassas ve önemli konularda yönetimin tekelleştirilmesi, istişare ve uzlaşıdan uzak bir siyaset izlenmesi eleştirildi.

Adalet ve Kalkınma Cephesi Partisi de önceki gün yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimlerini kabul etmediklerini belirterek, Cumhurbaşkanı Buteflika’nın yemin törenine katılmayacaklarını duyurmuştu.

Buteflika, 17 Nisan’da yapılan seçimde oyların yaklaşık yüzde 80’ini alarak 4. dönem cumhurbaşkanlığına seçilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (19) içerik yüklenmiştir.