Afrika

Cezayir’de düzensiz göçmen artışı yetkilileri endişelendiriyor

Cezayir’de son dönemde deniz yoluyla Avrupa’ya düzensiz göçmen artışı, hükümet yetkililerini endişelendiriyor.

Ülke, Akdeniz üzerinden Avrupa’ya artan göçmen kaçakçılığı ve düzensiz göçmen kriziyle mücadele ediyor.

Cezayir meclisinde düzensiz göçü yasaklayan ve hapisle cezalandıran yasanın 2009’da onaylanmasına rağmen, Cezayirliler her gün, Avrupa’ya göç etmeye çalışan düzensiz göçmenleri taşıyan teknelerin batması haberleriyle uyanıyor.

Sosyal Bilimler Uzmanı Muhsin bin Aşur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda artan düzensiz göçlerin nedenlerinin “ekonomik değil, sosyal ve psikolojik” olduğunu belirtti.

Bin Aşur, devletin göçmen kaçakçılarıyla mücadele etmek için çıkardığı kanunun yararlı olmadığını ve yasanın göç girişiminde bulunan gençleri korkutmadığını belirterek, “Düzensiz göçmenler hayatlarını tehlikeye atıyor ve yakalanmaları halinde hapiste yatmayı umursamıyorlar.” dedi.

“Bugün Cezayir gençliğinin Avrupa’ya ölüm tekneleriyle gitmesi gerçek bir trajedidir.” diyen Bin Aşur, Avrupa’ya göç etme dürtüsünün ekonomik değil, geleneğe dayalı, Avrupa’ya gitmiş kişileri taklit eden sosyal bir sorun olduğunun altını çizdi.

Bin Aşur, Cezayirli gençleri Avrupa’ya çeken şeyin, filmlerin ve dizilerin gösterdiği yaşam tarzı olduğuna dikkati çekti.

Cezayir yönetiminin, çeşitli sebeplerden dolayı gizli göçün artmasını engellemesinin imkansız olduğunu kaydeden Bin Aşur, ülkenin bin 200 kilometreyi aşan sahil şeridi bulunduğunu, bu kadar geniş sahanın kontrol edilemeyeceğini ve devletin balıkçı tekneleriyle kaçak göçmenleri taşıyan tekneleri ayırt etmesinin zor bir durum olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Kapalı