AfrikaHaberler

Cezayirli alimlerden Mısır’a kınama

Cezayir’deki Müslüman Âlimler Derneği Mısır’ın Gazze sınırına çelik duvar inşa etmesini şiddetle kınayarak, ümmeti Gazze üzerindeki kuşatmayı kaldırmaya çağırdı.

Cezayir Âlimler Derneği, dün (30 Aralık Çarşamba) Savtu’l-Ahrar gazetesinde yayınlanan açıklamasında Gazze halkının maruz kaldığı kuşatma, açlık ve cinayetlerden dolayı büyük bir üzüntü duyduklarını belirterek şu ifadelere yer verdi: “Düşmanın Gazze’ye karşı başlattığı barbar ve vahşi savaşın üzerinden bir yıl geçti. Yerin derinliklerine kadar indirilen çelik duvar ise her özgür ve onurlu insanın başını eğecek ve alnına leke sürecek kadar korkunç bir şeydir.”

Alimler Derneği, açıklamanın devamında ayrıca, Mısır’ın kuşatma altındaki Gazze halkını daha da yalnızlaştırmayı amaçlayan çelik duvar inşaatını şiddetle kınadıklarını belirterek, çelik duvar inşa etmenin haram olduğunu ifade eden Dünya Müslüman Âlimler Birliği’nin yayınladığı fetvayı da sonuna kadar desteklediklerini ifade etti.

Ümmetin atan kalbi mesabesindeki Ezher Üniversitesiyle Ezher âlimlerine de seslenen dernek, Gazze kuşatmasını kaldırmak için tek kişinin hamlesi gibi bir hamle yapmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.