AfrikaHaberler

Cezayirli Yazar: Direniş ekseni IŞİD’in dünya’ya yayılmasını önledi

Cezayirli yazar Munteser Obterun, İran ve direniş ekseninin terörizmle mücadelede ve IŞİD gibi terörist grupların dünya’ya yayılmasını önlemede önemli role sahip olduklarını söyledi.

Obterun, IRNNA’ya yaptığı açıklamada, İran’ın IŞİD’in Suriye ve Irak’ta yok olmasındaki rolüne değinerek, ‘’IŞİD, Cezayir gibi diğer ülkelere saldırılar için de planlamalar yapmıştı fakat İran, Suriye ordusu ve Hizbullah IŞİD’in diğer ülkelerde yapmak istediklerinin önüne geçti ve onu engelledi’’ dedi.

Obteron, ‘’Direniş cephesine zarar vermek isteyen, Amerika, Siyonist rejim ve bazı Arap ülkeleri IŞİD’i yarattılar ve ona mali yardımda bulundular, fakat direniş çephesi bu terör planını çökertti’’ dedi.

Amerika’nın terörle mücadele iddiasına değinen Obteron, ‘’Amerika’nın terörle mücadele iradesi yoktur, Amerika’nın buradaki rolü, Siyonist rejim gibi teröristlere silah ve mali kaynak teminidir’’ dedi.

Amerika ve İsrail’in Irak ve Suriye’deki IŞİD üyelerine kurtarma çabalarını anlatan Obteron, Arabistan’ın İran ile düşmanlığının esef verici olduğunu belirterek, ‘’Arabistan, İsrail’in yeşil ışığı ile İran’a savaş ilan etmiştir. Arabistan içişleri bakanının İran’ı Arapların düşmanı hem de bu sözleri Cezayir’de dile getirmesi esef vericidir’’ dedi.

Obteron, ‘’Bana göre Arap ve Arap olmayan ülkelerin gerçek düşmanları uluslararası camianın suskunluğu altında Yemen halkını öldürenlerdir’’ dedi.

Amerika’nın dünya’daki egemenliğinin sona ermek üzere olduğunu ifade eden Obteron, bundan dolayı Trump’ın İran aleyhindeki tehditlerini uygulayamadıktan sonra Kuzey Kore lideri ile görüşmeye hazır olduğnu belirttiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı