HaberlerLatin Amerika

Chavez : ABD, Latin Amerika’ya karışma!

Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, ABD Başkanı Barack Obama’nın demokrat olduğu iddiasına değinerek, Amerikalı meslektaşını Latin Amerika işlerine karışmaktan sakınmaya çağırdı.

Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, ülkesi televizyonundan haftalık olarak yaptığı son konuşmasında ABD Başkanı Barack Obama’dan demokratlık iddialarına bağlı kalması ve Latin Amerika’daki bağımsız ülkelerin iç işlerine karışmaktan sakınmasını istedi.

Venezüella Bulivari haber ajansının bildirdiğine göre, Chavez bu konuşmasında Amerikalı meslektaşına seslenerek “Bay Obama! Biz sizin Honduras’ın iç işlerine karışmanızı istemiyoruz. Tam aksine biz, İmparator’un bir kere ve daimi olarak elini bu ülke ve Latin Amerika’daki bütün ülkelerin üzerinden çekmesini istiyoruz.

Chavez daha sonra kesin bir ifadeyle, Honduras’ta ülkenin Cumhurbaşkanı Manuel Zelaya’ya karşı darbe yapıldığı 28 Haziran tarihinde Zelaya’nın kaçırılıp yurt dışına götürülmesine ilişkin kararın “Palmerola” adlı Amerikan karargâhından çıktığına dair güvenilir kaynaklardan istihbarat bilgiler aldığını vurguladı.

Venezüella Cumhurbaşkanı konuşmasının bir başka bölümünde bölgedeki Amerikan karargâhlarına değinerek “İnsan haklarına ilişkin teşkilatların verdikleri raporlara göre, dünyada Amerikan karargâhlarının bulunduğu her yerin yakınlarında cinsel taciz, fuhuş, cinayet ve uyuşturucu kaçakçılığına dair istatistikler hep yüksek rakamları göstermekte” diye ilave etti.

Chavez bu durumun, Amerikan askerlerin sağlanan anlaşmalar doğrultusunda yurt dışında dokunulmazlık hakkına sahip olmalarından kaynaklandığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.