HaberlerLatin Amerika

Chavez : ABD’ye karşı silahlanıyoruz

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, hükümetin, komşu ülke Kolombiya ile silahlı çatışma olasılığına karşı askeri hazırlıklar çerçevesinde, binlerce Rus yapımı füze ve füze rampası satın aldığını bildirdi.

Chavez, televizyondaki konuşmasında, Kolombiya’nın Venezüella’ya karşı savaşa hazırlandığı yolunda aylardır yaptığı suçlamaları yineleyerek, “Etkisizleştirmek için en iyi yollardan biri hazırlık yapmak” diye konuştu.

“Binlerce füze geliyor” diyen Chavez, füzelerin tipini belirtmezken, büyüyen cephaneleri arasında Rus yapımı Igla-1S tipi karadan havaya füzeler ve RPG’ler olduğunu söyledi.

Hükümetin tedbir olarak daha fazla silah edindiğini belirten Chavez, T-72s tipinin aralarında bulunduğu Rus tanklarının da “zırhlı bölüklerini güçlendirmek” için geleceğini anlattı.

Venezüella’nın Rusya’dan 2005 yılından bu yana, aralarında 24 adet Sukhoi tipi savaş uçağı, onlarca saldırı helikopteri ve 100 bin adet Kalaşnikof tüfeğinin bulunduğu 4 milyar dolarlık silah satın aldığı bildiriliyor.

Rusya, eylül ayında da Venezüella’ya daha fazla silah satın alabilmesi için 2,2 milyar dolarlık kredi açmıştı.

Chavez, ABD’nin Kolombiya’daki askeri varlığını artırmasını sağlayan Bogoto ile Washington arasında varılan anlaşmayı Venezüella’ya tehdit olarak görüyor. Kolombiya ile ABD ise Venezüella’ya saldırı planladıkları suçlamalarını reddediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (5) içerik yüklenmiştir.