HaberlerLatin Amerika

Chavez: Suriye’yi ABD karıştırıyor

Venezüela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez geçtiğimiz Cumartesi günü Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’dan yana tavır sergileyerek Dr Esad’a “insansever, dost ve kardeş” olarak hitap etti ve ABD’yle müttefikleri tarafından desteklenen bir takım kargaşa olaylarıyla karşı karşıya kaldığının altını çizdi.

ABD senatosu, geçtiğimiz günlerde düzenlediği gizli bir oturumda, Ortadoğu’da başlayan halk ayaklanmalarının ABD’nin kontrolünden çıkabileceğini ve bu nedenle de korsan İsrail’in güvenliğinin ciddi şekilde tehlikeye düşebileceğini belirterek bunu engelleyebilmek için Suriye’nin ele geçirilmesi ve bu amaçla da Suriye’de sürekli kaos çıkarılması gerektiğini vurgulamıştı.

Venezüela Cumhurbaşkanı Chavez ülkesi televizyonundan yayınlanan konuşmasında ayrıca, ABD’yi Suriye’nin söz konusu kargaşa olaylarını kışkırtmakla suçlayarak “Suriye’de bir takım karşıt grupların faaliyetlerini başlattıkları ve bunlardan bir grubunun kargaşa sırasında öldürüldükleri söyleniyor. Şimdi bir taraftan da bunlar, Suriye Cumhurbaşkanının halkı öldürdüğünü iddia ediyorlar. Fakat diğer taraftan Yankiler (Amerikalılar) de bunları kurtarmak için halkı bombalıyorlar” şeklinde konuştu.

Uzmanlar, Chavez’in bu ifadesiyle Libya halkından yanaymış gibi görünen, diğer taraftan bu halkı bombalayan ABD’ye de gönderme yaptığını söylüyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Nisan 2024 (29) içerik yüklenmiştir.