HaberlerKuzey AmerikaLübnanOrtadoğu

CIA, Lübnan’daki samimi dostu Visam el-Hasan’ı kaybetti

Lübnan İstihbarat Şefi Visam el-Hasan’ın CIA ile yakın işbirliği içinde olduğunu belirten es-Sefir gazetesi, ABD’nin Lübnan’daki samimi dostunu kaybettiğini öne sürdü.

Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesinde Hayfa Zuayter imzasıyla yayımlanan yazıda, Visam el-Hasan terörünün üstünden 10 gün geçmesine rağmen olayın Amerika üzerindeki etkisine değinilerek Amerikan basınında yer alan yazıların ABD’nin Lübnan’daki en yakın dostu Visam el-Hasan’ın ortadan kaldırılmasının Beyaz Saray tarafından normal bir gelişme gibi görülmediğini gösterdiği belirtildi.

Yazıda Arap ve Batılı kaynaklara dayanılarak “Visam el-Hasan, Amerika’nın Lübnan’daki müttefiki olarak CIA ile çok iyi bir işbirliği içerisindeydi. Bu yüzden onun öldürülmesi, Amerika’ya ve Avrupa’ya vurulmuş ağır bir darbe oldu. O kadar ki Beyaz Saray, Lübnan’a yönelik davranışlarını gözden geçirme zorunluluğu hissetti” ifadelerine yer verildi.

Hayfa Zuayter yazısında Visam Hasan’ın ortadan kaldırılmasının Amerika açısından büyük bir kayıp olmasına rağmen Washington’un Lübnan’daki güvenlik ve istihbarat bağlantısının el-Hasan’la sınırlı olmadığını Amerika’nın Lübnan güvenlik ve istihbarat organıyla çok daha geniş bağlantılara sahip olduğunu savundu.

Visam el-Hasan’ın Fransa ile de yakın ilişkileri olduğunu belirten Zuayter, el-Hasan’ın güvenliklerinden endişe ettiği için ailesini Fransa’ya gönderdiğine dikkat çekti ve Hasan’ın istihbarat servisini Lübnan güvenlik teşkilatının en güçlü organı haline getirdiğini ifade etti.

Visam el-Hasan’ın geçtiğimiz aylarda CIA başkanı ve CIA’nın üst düzey yetkilileriyle geniş çaplı diyalogları olduğunu belirten yazar, Visam Hasan suikastının Amerika’nın Suriye’deki iç savaşın tüm bölgeye yayılabileceğinden endişe etmeye; Lübnan, Ürdün, Suriye ve Irak’taki istihbarat operasyonlarını arttırmaya ve Suriyeli muhalifler üzerinde baskı kurmaya başladığı bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çekti.

Yazıda Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius’un Visam Hasan suikastına ilişkin görüşlerine de yer verildi ve Visam Hasan’ın ABD ile Lübnan arasındaki istihbarat ilişkisinin en temel unsuru olduğunu belirten Ignatius’un Visam el-Hasan’ın kendisine verdiği bir mülakatta Lübnan’ı Suriye krizinden uzak tutmaya çalıştığını ve Amerika’dan da Lübnan Suriye sınırına güç konuşlandırmasını ve Suriyeli muhalifleri desteklemekten vazgeçmesini istediğini söylediğini nakletti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.