ArabistanHaberler

Cidde zirvesinin İran karşıtı bildirisi üzerine

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, İslam işbirliği teşkilatı İİT’nin Cidde oturumnun sonunda yayımladığı 11 maddelik bildiriyi kınadıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi, Suud rejimi bir kaç yıldır Yemen halkını her gün Batı’nın en gelişmiş silahları ile katliam ettiğini ve bu cinayetleri örtbas etmek için bu tür değersiz bildirileri yayımladığını vurguladı.

İslam işbirliği teşkilatı İİT’nin Yemen’in Ensarullah hareketi Kızıldeniz’de Suud rejimine ait iki petrol tankerine yönelik saldırısını araştırmak üzere düzenlediği tek yanlı oturumu geçen Çarşamba günü gerçekleşti. Bu oturumda yine İran İslam Cumhuriyeti’ne bir takım mesnetsiz iddialara ve suçlamalar yöneltilerek petrol tankerlerine saldırıdan da İran sorumlu tutulmaya çalışıldı.

Yemen savaşı Mart 2015 tarihinde dayatıldığı günden bu yana Suud rejiminin talebi üzerine Yemen krizi hakkında düzenlenen her oturumda hiç istisnasız İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik bu suçlamalar gündeme getirildi. Gerçekte sorunun sorumluluğunu başkalarının üzerine yıkma gayreti ve İran aleyhinde mesnetsiz suçlamaların yöneltilmesi, Suud rejiminin Yemen’de savaş çığırtkanlığı ile birlikte izlemeye başladığı iki temel politikadır.

Suud rejimi bir dizi yanlış hesaplarla Yemen milletine tek yanlı haksız bir savaşı dayattı ve kendince bir ay içinde bu savaşı kendi zaferi ile noktalamayı hayal etti. Oysa bugün bu savaş dördüncü yılına girdiği bir sırada Suud rejimi için kamuoyunu saptırmak ve bir dizi mesnetsiz iddiaları ortaya atarak Yemen savaşında uğradığı hezimetten başkalarını sorumlu tutmaktan başka bir çare kalmadığı anlaşılıyor.

Bugün Yemen savaşında dengelerin tamamen değiştiği ve Yemen ordusu ve halk komiteleri saldırgan güçlere karşı güçlendiği ve savaş teçhizatını da çeşitlendirdiği gözleniyor. Yemen ordusunun Suud rejiminin çeşitli mevzilerini hatta Arabistan topraklarında füzeleri ile vurması, savaşta vurgu İHA gücünü kullanmaya başlaması ve yine denizdeki savaşta üstünlük sağlaması, Yemen ordusu ve halk güçleri kendi yerel imkanları ile Suud rejimi ve başını çektiği ittifakı zor durumda bırakmaya başladı.

Bu bağlamda bir açıklama yapan Yemen milli kurtuluş hükümeti devlet Bakanı Ahmet Kana, Yemen’de silah sanayiinin gelişmesi ve yerel hale getirilmesi Suud rejimi ve başını çektiği ittifakı şaşkına çevirdiğini belirtti.

Aslında bu gerçek amel meydanında şekillenen bir gerçektir ve bu yüzden Suud rejimi Yemen’de işlediği cinayetleri haklı göstermek için bu durumdan başkalarını sorumlu göstermek ve kamuoyunu saptırmaktan başka bir çaresi yoktur.

Gerçekte Suud rejiminin Yemen milletine dayattığı haksız savaş, Yemenli kadınların ve çocukların her gün katliama uğraması, Yemen’in altyapıları, sağlık merkezleri ve eğitim kurumlarının çökeltilmesi ve nihayetinde Yemen’de sağlık ve insani facianın yaşanmasından başka hiç bir getirisi olmamıştır.

Yemen krizi Batılı devletlerin insan hakları konusuna çifte standart yaklaşımı yüzünden en kötü insani faciaya dönüşen bir krizdir. Bugün insan hakları iddiasında bulunan Batılı ülkeler Suud rejiminin Yemen milletine yönelik cinayetlerinin ortağıdır, zira Batı Suud rejimine en ölümcül ve hatta yasak silahları temin etmektedir. Suud rejimi en son bu silahları kullanarak Saade eyaletinin Zahyan kentinde öğrencileri taşıyan otobüse saldırdı, saldırıda 55 çocuk hayatını kaybetti, 70 kişi de yaralandı.

Bugün dünya kamuoyu Suud rejimi ve başını çektiği ittifak ve Batılı hamileri Yemen’de işlenen cinayetlerden doğrudan sorumlu olduklarının bilincindedir. Bu çerçevede Care adlı uluslararası bir STK da 3 Ağustos tarihinde yayımladığı bildiride, Yemen’de insani durum facia boyutunda olduğunu ve bu ülkeyi saran şiddete son verilmesi gerektiğini açıkladı.

BM mülteci işleri yüksek komiserliği de Yemen krizini dünyada en feci insani kriz niteleyerek bu kriz 22 milyon 200 bin Yemenli vatandaşı en acil insani yardımlara muhtaç hale getirdiğini ve milyonlarca Yemenli vatandaşın can güvenliğini de tehlikeye attığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.