HaberlerDünyaUkranya Rusya savaşıUkrayna

Cidde’de Ukrayna savaşıyla ilgili toplantının somut sonuçlar olmadan sona ermesi

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Ukrayna-Rusya savaş krizinin çözümüne yönelik iki gün süren müzakereler somut bir sonuç alamadan sona erdi.

Aralarında Brezilya, İngiltere, Hindistan, Çin, ABD, Türkiye, Güney Afrika’nın da bulunduğu 30’dan fazla ülkenin temsilcileri ve Avrupa Birliği üyeleri Cumartesi ve Pazar günü Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Ukrayna krizine barışçıl bir çözüm bulmak amacıyla toplantı düzenledi.

 Fars haber ajansının bildirdiğine göre Bu toplantı Pazar akşamı bir bildiri yayınlayarak çalışmalarını sonlandırdı.

Bu toplantıda taraflar, önerilen görüşlerin kullanılması gerektiğini vurgulamış ve bu görüşmede olumlu öneri ve görüşlerin dile getirildiği bilgisini vermişlerdir.

Bu görüşme Rusya’nın davetli olmadığı bir sırada  yapılmış ancak Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bu görüşmelerin sonuçlarını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bildireceğini söylemişti.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov Pazar günü, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Ukrayna’daki savaşı durdurmak için yapılan uluslararası toplantının, Batı’nın Ukrayna’yı bu ülkede savaş bahanesiyle desteklemeye yönelik beyhude bir girişimi olduğunu duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (17) içerik yüklenmiştir.