HaberlerIrakİran

Cihangiri: Bölge dışı güçler bölge milletleri için sorun oluşturdular

Bağdat’ta temaslarda bulunan Cihangiri, Irak Parlamento Başkanı Selim El’Cuburi ile görüştü.

Cihangiri, İranlı firmalar ve mühendislerin IŞİD terörünün olduğu zamanda bile Irak’ta kaldıklarını ve hatta bazılarının şehit olduklarını söyledi.

Bazı bölge ve dölge dışı güçlerin terörizmi iyi ve kötü terörizm olarak ayırarak milletlere sorunlar yarattıklarını ifade eden Cihangiri, ‘’Irak devleti ve milleti iyi şekilde terörizmin önünde direndi ve bunu dünyaya ispatladı’’ dedi.

Irak devleti ve meclisinin ülkenin toprak bütünlüğü ve birliğini korumak için aldıkları tedbirlerin çok değerli olduğunu ifade eden Cihangiri, Irak devleti ve milletinin elindeki güçle sorunların üstesinden gelebilecekleri gibi ilerlemek için yeni yol açabileceğini söyledi.

Irak’ta yakın zamanda seçimlerin yapılacağını ifade eden Cihangiri, ‘’Irak bölgenin demokratik ülkelerinden biridir. Bu ülkede milletvekilleri ve hükümet halk tarafından seçilmektedir. İran ve Irak aleyhindeki düşmanlığın bir bölümü bu iki ülkenin demokratik yapısından kaynaklanmaktadır’’ dedi.

İki ülke ilişkilerinin iyi olduğunu belirten Cihangiri mevcut bazı sorunların da parlamentonun çabaları ile çözülmesi temennisinde bulundu.

Sözkonusu görüşmede Irak parlamento başkanı da, Irak’ın gelişmesinin başta İran olmak üzere bütün ülkelerin Irak’la işbirliğine bağlı olduğunu söylerken İran’ın her zaman Irak halkının yanında olduğunu ve Irak’ın teröre karşı zaferinde İran’ın rolünün çok önemli olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı