AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Cihangiri Tahran’da Belarus Sanayi Bakanı ile görüştü

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ishak Cihangiri, Tahran’ı ziyaret eden Belarus Sanayi Bakanı Vitaly Vovk ile bir araya gelerek ikili ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini bildirdi..

İran’ı ziyaret eden Belarus Sanayi Bakanı Vitaly Vovk ile Tahran’da görüşen İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ishak Cihangiri, Belarus Başbakanı ile geçenlerde Rusya’nın Soçi kentinde görüştüğünü hatırlatarak, “Tahran ile Minsk’in iyi ikili ilişkilerle küresel işbirliğine sahip olmasıyla birlikte yetkililerinin karşılıklı şekilde ziyarette bulunması bu münasebetlerin daha da gelişmesine zemin hazırlayacak” ifadelerinde bulundu.

Cihangiri sözlerine şunları da ekledi: ABD ve özellikle de yeni başkanının yaptığı kara propaganda girişimi ile İran karşıtı yeni yaptırımlarına rağmen İran’ın diğer ülkelerle işbirliği kurma konusunda halihazırda uygun bir küresel ortamın oluştuğunu görebiliyoruz.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ilaveten, “Suriye ile Irak başta olmak üzere teröristlerin bölgede aktif olduğuna aldırmayan İran İslam Cumhuriyeti, Rusya gibi müttefiklerinin yardımıyla bu olayların birçoğunun üstesinden gelmeyi başarmıştır. Bunun yanında İran ve Belarus, sanayi alanında iyi kabiliyetlere sahip olarak işbirliği seviyesini arttırabilir” değerlendirmelerinde bulundu.

Belarus Sanayi Bakanı’nın iki ülkenin petrol alanındaki işbirliğini arttırma önerisine de değinen Cihangiri, şöyle dedi: İran olarak, Belaruslu şirketlerin petrol sektöründe yatırım yapmasını destekliyoruz.

Üst rütbeli bir siyasi ve ekonomik heyetin de kendisine eşlik ettiğini belirten Belarus Sanyi Bakanı bu görüşmede, “Bugünkü ziyaretimizde ilaç, demiryolu, elektronik sevkiyat ve ortak üretim gibi çeşitli alanlarda iki ülke arasındaki işbirliği olanağını daha aktif bir hale getirmeye çalışacağız” açıklamalarında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.