AsyaDünyaHaberlerİranOrtadoğu

Çin; ABD Nükleer Anlaşmayı İhlal Edemez

Çin resmi haber ajansı bugün yayımladığı analizde bir grup uzmandan naklederek şu ifadelere yer verdi: Trupm hükumeti Nükleer Anlaşmadan daha iyi bir şeye sahip olmalıdır, öyle anlaşılıyor ki ufukta bundan daha iyi bir anlaşma görünmüyor.

Çin resmi haber ajansı Şinhua yayımladığı analizde, 5+1 ülkeleri ile İran arasında yapılan Nükleer Anlaşmanın Amerika’daki her hükumet tarafından bunların başında da ülkenin seçilmiş başbakanı Trump hükumeti tarafından kenara bırakılmayacağını yazdı.

Şinhua anlizde şunları yazdı: Amerika böyle önemli bir anlaşmaya sırtını dönebilecek bir durumda değildir hatta eğer bir sonraki hükumet bunu kenara atmak istese bile yerine tüm tarafların menfaatine olacak yeni bir anlaşma yapmak zorundadır.

Çin resmi haber ajansı bugün yayımladığı analizde bir grup uzmandan naklederek şu ifadelere yer verdi: Amerika daha fazla müzakere yapacak bir durumda değildir ve nükleer anlaşmaya kayıtsız kalamaz. Bunun için Trupm hükumeti Nükleer Anlaşmadan daha iyi bir şeye sahip olmalıdır, öyle anlaşılıyor ki ufukta bundan daha iyi bir anlaşma görünmüyor. Şartlar şunu göstermektedir ki Trump’ın Nükleer Anlaşmayı arka plana atması mümkün değildir ve Amerika bundan daha iyi bir anlaşma yapamayacaktır.

Çin resmi haber ajansı daha sonra şunları yazdı: Her ne kadar Trump başkanlık seçimi mitinglerinde Nükleer Anlaşmayla ilgili sloganları olmuş ve karşıt görüşler belirtmiş olsa da ancak mevcut şartlar farklıdır ve Trump hükumetinin nükleer anlaşmayı tamamen görmezden gelip gelmeyeceği belirsizdir.

Elbette Şinhua analizde, Trump hükumeti ile birlikte Siyonist Lobisine özellikle de Siyonist Rejim Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya da değinmiştir ve bunu mevcut meselelerden biri olarak görmüştür ancak vurgu yaparak, hatta İsrail’de de çoğunluk şuna inanmaktadır; “Nükleer Anlaşma tüm taraflarca kabul gören şartlardan oluşmuştur” ifadelerini kullanmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (27) içerik yüklenmiştir.