AsyaHaberlerOrtadoğu

Çin: ABD ticari haraççı’dır

Amerika ve Çin arasında ticaret savaşı kızışırken Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Amerika’nın dünya ticaretinde zorbalık ve haraç koparma peşinde olduğunu söyledi.

Çinli yetkili, ülkesinin Amerika’nın Çin aleyhindeki ticaret savaşına karşı gerekli önlemler aldığını ve kendi halkı ve şirketlerini koruyacağını söyledi.

Amerika’nın Çin’le ticaret savaşında kazanan taraf olmayacağını belirten Çinli yetkili, Amerika’da ürünlerin üçte ikisinin yabancı şirketler tarafından Amerika’da üretildiğini ve Trump’ın siyasetlerinin daha çok Amerika’ya zarar vereceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’in daha önceki tarifelerine misilleme yapması nedeniyle yüzde 10 gümrük vergisi getireceği 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürünün listesi yayımlandı. ABD’yi ‘zorbalıkla’ suçlayan Çin ise karşılık vereceğini duyurdu.

Bununla birlikte, listenin önemli bir bölümünü ‘Made in China 2025’ girişimini zedeleyecek teknoloji ağırlıklı ürünlerin oluşturması dikkati çekti.

ABD iş dünyası ve kamuoyunun yorumuna açılan listenin geri bildirimler ışığında 60 gün içinde son şeklini alacağı bildirildi.

ABD’nin tüm adımlarına kısasa kısas perspektifiyle karşılık veren Pekin yönetimi, Trump’ı dünya ekonomi tarihindeki en büyük ticaret savaşını başlatmakla itham ederken, Çin’in halkının temel çıkarlarını korumak için ABD’nin adımlarına karşılık vermeye mecbur kaldığını savunuyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı ABD’nin tehditlerini ‘tipik zorbalık’ olarak niteledi ve çıkarlarını korumak için yanıt vermek zorunda kalacaklarını vurguladı.

Dışişleri Sözcüsü Hua Chunying “Bu tek taraflılık ve çok taraflılık arasında, korumacılık ve serbest ticaret arasında, güç ve kurallar arasında bir savaş” dedi.

Sözcü ” Çin uluslararası toplumla uyumlu olarak çok taraflı ticaret düzeninin kurallarını birlikte korumak için tarihin doğru tarafında yer alıyor” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Temmuz 2024 (13) içerik yüklenmiştir.