AsyaHaberler

Çin, ABD’nin insan hakları raporuna karşı çıktı

Çin yönetimi, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından her yıl yayınlanan insan hakları raporuna yine bir raporla karşılık verdi.

Çin Devlet Konseyi basın bürosu tarafından açıklanan ve bu yıl 11. kez yayımlanan “ABD’nin İnsan Hakları Sicili” başlıklı raporda, ABD’nin kendisini “insan hakları hakimi olarak gördüğü” ve “ABD Dışişleri Bakanlığı’nın raporunda, kendi sınırları içindeki insan hakları durumunun görmezden gelindiği” ileri sürüldü.

Çin’in hazırladığı raporda, ABD’ye “kendi ülkesindeki insan hakları karnesinin son derece kötü olduğu ve dünyada meydana gelen birçok insan hakları felaketinin başlıca kaynağı olduğu” suçlaması da yapıldı.

Raporda uzun zamandır kendini “dünya insan hakları polisi” olarak gören ABD’nin, bu konuyu “diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmek, imajlarını zedelemek için ve kendi stratejik hedeflerine ulaşmakta siyasi bir araç olarak kullandığı” savunularak, bunun ABD’nin çifte standart uyguladığını gösterdiği görüşüne yer verildi.

Söz konusu raporda ifade, basın ve internet özgürlüklerini savunan Amerikan yönetiminin kendi çıkarları ve ihtiyaçları söz konusu olduğunda, vatandaşlarını “vicdansızca” izlediği ve kısıtladığı ileri sürülerek, Amerikan vatandaşlarının bilgiye ulaşma, bilgiyi dağıtma özgürlüklerinin sıkı denetim altında olduğu kaydedildi.

ABD’de şiddete dayalı suçların yaygınlaştığına vurgu yapılan raporda, 2008 yılında ABD’de 4.9 milyon şiddet suçu işlendiği, mahkum sayısının yılda yüzde 1.8 arttığı ve 30 bin kadar insanın silahlı olaylarda öldüğü bilgisine yer verildi.

Washington Post gazetesine göre, 2008 yılı sonu itibariyle 39.8 milyon Amerikalının yoksulluk içinde yaşadığına ve bu sayının bir önceki yıla göre 2.6 milyon kişi arttığına işaret edilen raporda, bu durumun intiharlarda artışa yol açtığı ve yılda yaklaşık 32 bin kişinin intihar ettiği belirtildi.

Şiddet kurbanlarının genellikle kadınlar ve çocuklar olduğu ifade edilen raporda, ABD’de çalışanların haklarının da güvence altına alınmadığı ifade edildi.

Raporda tecavüzler hakkında istatistik yayımlayan ülkeler arasında en çok tecavüzün ABD’de meydana geldiği ve bu ülkedeki tecavüzlerin İngiltere’nin 13, Japonya’nın ise 20 katı olduğu belirtildi.

Çin’in “ABD’nin İnsan Hakları Sicili” başlıklı raporunda ayrıca, “yüksek askeri gücüyle dünya hegemonyası peşinde koşan” ABD’nin, en çok silah satan ve askeri harcama yapan ülke olarak dünyadaki istikrarsızlığı körüklediği savunuldu.

Şinhua haber ajansı, söz konusu raporun, ABD’nin insan hakları alanındaki uygulamalarına ilişkin olarak Çin yönetiminin hazırladığı 11. rapor olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.