AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Çin ABD’nin İran yaptırımlarına boyun eğmez

Çin petrol ve kimyasal ürünler sanayii federasyonu Başkanı Andrey Yu, Pekin yönetimi Amerika’nın İran İslam Cumhuriyeti’ne dayattığı tek yanlı yaptırımlara eşlik etmeyeceğini belirtti.

Pazartesi günü bu açıklamayı yapan Yu, Çinli firmalar Amerika’nın İran’a dayattığı yaptırımlara eşlik etme yönünde Washington’un uyguladığı baskılara karşı teslim olmadıklarını, Pekin yönetimi Amerika’nın bu zorbalığını umursamadığını kaydetti.

Çinli yetkili Yu, İran İslam Cumhuriyeti Çin’in en büyük ticari ortaklarından biri olduğunu, Pekin yönetimi Amerika’nın tehditlerini ve baskılarını umursamadan İran’dan petrol ithalatını sürdüreceğini vurguladı.

Amerika yönetiminin başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde petrol ve doğalgaz kaynakları üzerindeki sultacılığını eleştiren Çin petrol ve kimyasal ürünler sanayii federasyonu Başkanı Yu, fosil yakıt ve ticaret gibi alanların artık Amerika’nın nüfuzu altında olmaması gerektiğini ifade etti.

Bundan önce Çin petrol milli firması da başka firmalar ABD baskıları yüzünden İran’ın enerji sektöründen çekildikleri takdirde bu firma onların yerine geçmeye hazır olduğunu açıklamıştı.

Amerika yönetimi Bercam nükleer anlaşmasından çekildikten sonra 4 Kasım 2018’e kadar da İran’ın petrol ihracatını sıfır seviyesine indirme tehdidini savurdu. Amerika bu bağlamda başka ülkelerden İran’a dayattığı yaptırımlara destek vermelerini istedi, bu davet şimdiye kadar hiç bir olumlu yanıt bulamadı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.