AsyaHaberlerKuzey Amerika

Çin: ABD’nin Ulusal Güvenlik Stratejisi Soğuk Savaş mantığı ürünü

ABD Başkanı Donald Trump tarafından açıklanan Ulusal Güvenlik Stratejisi’ne Rusya’dan sonra Çin de tepki gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump tarafından açıklanan Ulusal Güvenlik Stratejisi, Rusya’dan sonra Çin’in de tepkisini çekti. Pekin yönetimine göre belge, “Soğuk Savaş mantığı ürünü”.

Çin Dışişleri Bakanı Hua Chunying tarafından Salı günü yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Amerika Birleşik Devletleri’ne, Çin’in stratejik hedeflerini engellemeye çalışmaktan vazgeçme ve modası geçmiş Soğuk Savaş mantığını terk etme çağrısı yapıyoruz. Yoksa kendisine ve başkalarına zarar verecektir.”

68 sayfalık belgede Çin, “ABD’nin Asya’daki varlığını ortadan kaldırmaya çalışmakla” suçlanıyor.

Pekin hükümetinin, “veri hırsızlığı yaptığı” iddiası ve “otoriter yönetim sistemini yaymaya çalıştığı” ifadesi de belgede yer alıyor.

Çin ise belgede yer alan değerlendirmelerin, gerçekleri çarpıttığını ve ülkenin barışçıl gelişmesini hedef aldığını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanı Hua Chunying, “Çin hiçbir zaman kendi gelişimini başka ülkeleri harcama pahasına planlamaz” dedi.

Hua Chunying, düzenlediği basın toplantısında, meşru haklarından ve çıkarlarından vazgeçmeyeceklerini de belirtti.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı da, ABD’nin yeni ulusal güvenlik stratejisinin, diğer ülkelerle eşit koşullarda yapıcı işbirliği değil çatışma çizgisini belirlediğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD’nin 18 Aralık’ta açıkladığı yeni ulusal güvenlik stratejisinin çatışmacı yönünü üzüntüyle karşılıyoruz. Stratejinin kilit mesajı olan ‘güç kullanarak barışı sürdürme’, diğer ülkelerle eşit koşullarda yapıcı işbirliği ve mevcut sorunlara ortak çözüm arayışı değil çatışma çizgisini belirliyor” dendi.

Açıklamada, yeni stratejinin partnerlik ilişkilerini inşa etme görevini belirlemek yerine uluslararası arenada belirgin biçimde zayıflayan ABD hakimiyetini her ne pahasına olursa olsun koruma hevesini sergilediği kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.