AmerikaÇinDünyaHaberler

Çin, ABD’ye yalan imparatorluğu diyor

Bir ABD Bakanlığı raporu Perşembe günü Çin’i sansür, veri toplama ve uluslararası haber sitelerinin gizlice satın alınması yoluyla küresel medyayı kontrol etmekle suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Cumartesi günü, Pekin’i medya manipülasyon faaliyetlerine her yıl milyarlarca dolar yatırım yapmakla suçlayan bir Dışişleri Bakanlığı çalışmasına yanıt olarak, ABD’nin gerçek “yalan imparatorluğu” olduğunu ilan etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, Çin, sansür, veri toplama ve uluslararası haber sitelerinin gizlice satın alınması yoluyla küresel medyayı kontrol ediyor.

Operasyona ayrılan benzeri görülmemiş kaynaklara rağmen, Pekin, devlet bilgi manipülasyonunu ifşa etmek için kongre yetkisi altında derlenen çalışmaya göre, yerel medya ve sivil toplumun geri itmesi nedeniyle demokratik ulusları hedef alırken “büyük aksilikler” yaşadı.

Çin bakanlığı, raporun gerçekleri göz ardı ettiğini ve yanlış olduğunu ifade etti.

Rapordan sorumlu ABD kurumları: “Yanlış bilgilerin kaynağı ve ‘bilişsel savaşın’ komuta merkeziydi” diyen bakanlık, “Gerçekler, ABD’nin gerçek ‘yalan imparatorluğu’ olduğunu defalarca kanıtladı” dedi.

ABD raporu, Çin’in son yıllarda hükümet kontrolündeki medyasının küresel ayak izini artırma girişimleri konusundaki tartışmaların ortasında geldi. Pekin, küresel medya tarafından yayıldığını düşündüğü Çin’in olumsuz imajlarıyla mücadele etmeye çalışıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (6) içerik yüklenmiştir.