AfganistanAsyaÇinDünyaHaberler

Çin, Afganistan ile yeni bir kara yolu oluşturduğunu duyurdu

Çin, Afganistan ile yeni bir kara yolu kurduğunu duyurdu. 3 bin 125 km’lik (Bin 940 mil) bu güzergah, demiryolu ve karayolundan oluşuyor ve Kırgızistan ve Özbekistan’dan geçiyor.

Bu demir yolunun rotası, Çin’in Gansu eyaletinin kuzey batısında önemli bir karayolu ulaşım merkezi olan Lanzhou’dan başlayarak Sincan Uygur özerk Bölgesinden Kaşgara’a bağlanıp Kırgızistan’a ulaşıyor.

Çin devlet haber ajansı Xinhua’nın haberine göre, Lanzhou’dan ayrılan ilk tren, Gansu Eyaleti’nden ve Çin’in başka bölgelerinden aktarılan ve otomobil parçaları, mobilya, ofis malzemeleri ve mekanik ekipmandan oluşan 1.5 milyon dolar değerinde mal taşıyor.

Bu sevkiyatta yer alan ana şirketlerden biri olan Land-Sea New Corridor Operations Company’nin pazarlama müdürü Li Wei, Xinhua’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘Çin-Afganistan hızlı servis güzergahının kullanımını normalleştirmeyi ve ayda dört sefer yapmayı hedefliyoruz.’

Şu anda Çin’den Afganistan’a giden bu kara yolunun ekonomik değeri halen beklenen ölçüde yüksek değil. Lanzhou Üniversitesi Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü hocalarından Profesör Zhou Yongbiao şunları söyledi: ‘Bu ulaşım türü stratejik öneme sahip olsa da henüz [makro] ölçekte değil.’

Çin ayrıca zor durumdaki ekonomisini desteklemeye yardımcı olmak için Afganistan’dan hava koridoru aracılığıyla çam fıstığı ithalatı projesini de başlattı.

Buna rağmen, Profesör Zhou’ya göre bu güzergahların çoğu sınırlı kapasiteye sahip olup, iki ülke arasındaki en büyük hacme sahip rota halen Pakistan’a giden deniz yolu. Kara yolu ve hava koridoru gibi diğer yolların tümü nispeten küçük bir kapasiteye sahip.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Temmuz 2024 (16) içerik yüklenmiştir.