AsyaHaberler

Çin başbakanı ekonomik ilişkileri görüşmek üzere Pakistan’a gitti

Çin Başbakanı Li Keqiang, ekonomik ilişkileri görüşmek üzere Pakistan’a gitti

Çin Başbakanı Li Keqiang, iki gün sürecek bir ziyaret için Pakistan’a gitti. Li Keqiang Pakistan’da başbakan olması beklenen Navaz Şerif ve Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile görüşecek.

Çin ile Pakistan arasında yıllık 12 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunuyor. Taraflar gelecek üç yıl içinde bu raklamı 15 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Pakistanlı yetkililer ziyaretin Pakistan’da kurulacak yeni hükümetin ekonomik yol haritasını belirlemede büyük öneme sahip olduğunu belirtiyor.

Öte yandan Pakistan’da çoğu enerji ve altyapı alanlarında çalışan yaklaşık 100 bin Çinli ve 120 de Çin şirketi bulunuyor. Çin şimdiye kadar Pakistan’da iki nükleer reaktör inşa etti ve iki tane daha inşa edecek.

Çin ayrıca Çin’i Arap Denizi ve Basra Körfezi’ne bağlayacak olan Karakurum Otoyolu projesinde stratejik öneme sahip Gwadar Limanı’nın kontrolünü de Pakistan’dan aldı. Bu güzergahta dünya petrol ticaretinin üçte biri yapılacak.

Çin Başbakanı Pakistan’dan önce gerçekleştirdiği Hindistan ziyaretinde ise Çin pazarını Hindistan’a daha çok açma ve iki ülke arasında dinamik bir ticaret dengesi oluşturma sözü vermişti.

Li Keqiang, Pakistan’ın ardından serbest ticaret anlaşması için İsviçre’ye ve Avrupa’daki en büyük ticari partneri olan Almanya’ya gidecek.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (41) içerik yüklenmiştir.