AsyaHaberlerKuzey Amerika

Çin, bir kez daha gümrük tarifelerinin artırılması konusunda ABD’yi uyardı

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika’nın gümrük tarifelerini artıracağı yolunda Çin’i tehdit etmesi ardından, Çin’in Amerika ile ticari savaşa girmek istemediğini ancak böyle bir savaştan da korkmadığını bildirdi.

Tesnim haber ajansının bildirdiğine göre Çin dışişleri bakanlığı, dün bu konuda yaptığı açıklamada, Çin’in Amerika ile ticari savaşa girmek istemediğini ancak böyle bir savaştan da korkmadığını bildirdi.

Çin dışişleri bakanılğı ayrıca Amerika’dan, yıkıcı edebiyat ve davranışlardan kaçınmasını da istedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’e daha önce açıkladığı tarifelere misillemeyle karşılık vermesi nedeniyle 200 milyar dolarlık daha gümrük vergisi uygulanması talimatını vermişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamasında, ABD Ticaret Temsilciliği’ne (USTR) 200 milyar dolarlık ek gümrük vergisi getirilecek Çin menşeli ürünleri belirlemesi yönünde direktif verdiğini bildirdi. Pekin yönetiminin, ABD’nin 6 Temmuz’da yürürlüğe girecek 50 milyar dolarlık tarifelerine eş değer karşı tarifeler açıklamasını sert bir dille eleştiren Trump, şunları kaydetti:

“Cuma günü, Çin’den ithal edilen 50 milyar dolar değerinde ürüne gümrük vergisi uygulamaya yönelik planımızı açıkladım. Bu tarifeler, Çin’in teknoloji ve inovasyon alanlarındaki adaletsiz uygulamalarını değiştirmesini teşvik etmek için uygulamaya girecek.

ABD ile Çin arasında bir ticaret savaşının başlangıcı olarak görülen gelişmeler, Trump yönetiminin mart ayında ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başladı. Çin, Washington’ın çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik ek gümrük vergilerine cevaben, ABD menşeli 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25 tarife getirilmesi kararını aldı.

Bu gelişmenin hemen ardından ABD yönetimi, Çin’in, Amerikalı şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetleri gerekçesiyle bini aşkın Çin menşeli ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığını açıkladı.

Pekin yönetiminin, ABD’nin sadece Çin’i hedef alan bu hamlesine tepkisi gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’den ithal edilen 50 milyar dolar tutarındaki ürüne yüzde 25 gümrük vergisi getirileceğini bildirdi. Çin’in misilleme listesinin, viski, puro, tütün, dana eti, plastik, buğday, elektrikli araçlar, kimyasal maddeler, otomotiv, hava araçları ve soya fasulyesi gibi 106 Amerikan menşeli ürünü kapsadığı kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.