AfrikaAsyaHaberler

Çin dışişleri bakanı, Sudan’ı ziyaret ediyor

Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, iki günlük resmi ziyaret kapsamında Sudan’ın başkenti Hartum’a geldi.

Sudan’ın en büyük müttefiklerinden olan ve gerek ekonomik gerek siyasi destekçisi Çin’in Dışişleri Bakanı Yang Jiechi iki günlük resmi ziyaret kapsamında başkent Hartum’a geldi. Sudan Dışişleri Bakanı Ali Karti ile biraraya gelen Çin Dışişleri Bakanı Jiechi ve beraberindeki heyet iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri görüşme fırsatı buldular.

Görüşme sonrası basın açıklaması yapan ikili gerçekleşen ziyaret hakkında gazetecilere açıklama yaptı.

Sudan Dışişleri Bakanı Ali Karti, “İki ülke arasında gerek siyasi gerekse ekonomik ilişkiler konusunda güçlü bağlar bulunmakta. Çin devletinin özellikle bize gerek Güvenlik Konseyi kararları konusunda gerekse Uluslararası Ceza Mahkemesinin verdiği karalar konusunda Sudan devletinin yanında durması bizim için sevindirici bir gelişmedir.” dedi.

Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi de, “Sudan ile geçmişe dayanan bir dostluğumuz bulunuyor. Ülkede Darfur Sorunun çözümü konusunda Sudan Hükümetinin Doha’da göstermiş olduğu çabayı saygıyla destekliyoruz. Güney Sudan’ın bölünmesinden sonra iki ülke arasındaki barış sürecinin devam etmesi gerekiyor. İki ülke arasındaki sorunlar iki ülkeyi de geriye götürür.” açıklamasında bulundu.

Yarın Güney Sudan’ın başkenti Juba’ya gidecek olan Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, Güney Sudanlı yetkililer ile bir araya gelecek.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2023 (29) içerik yüklenmiştir.