AsyaHaberler

Çin Genelkurmay Başkanı Fang Tacikistana Gitti

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, özellikle askeri eğitim, güvenlik ve terörle mücadele alanlarında Çin ile askeri işbirliğini artırmak istediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Rahman, temaslarda bulunmak üzere ülkede bulunan Çin Halk Kurtuluş Ordusu Genelkurmay Başkanı ve Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Askeri Komisyonu üyesi Fang Fınghui’yi kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, Rahman, görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği ve özellikle askeri eğitim, güvenlik ve terörle mücadelede işbirliğinin pekiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

İki ülke arasındaki çok yönlü işbirliğinin yanı sıra tarafları ilgilendiren güncel ve bölgesel meselelerin ele alındığı görüşmede, Tacik askerlerin eğitimi ve daha önce taraflar arasında varılan anlaşmaların hayata geçirilmesi konuları da gündeme getirildi.

Taraflar, ayrıca Tacikistan’ın Afganistan ile sınırında güvenliğin sağlanması, terörizm, aşırılık ve bölücülük tehditlerine karşı ortak mücadele konularında fikir alışverişinde bulundu.

Fang, Taşkent temasları çerçevesinde Savunma Bakanı Şerali Mirzo ile de bir araya geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.