AsyaHaberler

Çin, Gmail’e erişimi tamamen engelledi

Çin’in Amerikan Google şirketine bağlı Gmail’e Çinlilerin erişimini tamamen engelledi. Google şirketi sözcüsü kendi taraflarında yanlış bir şey olmadığını belirtirken Gmail’in Çin tarafından engellendiğini ve bunun geçen Cuma gününden itibaren açık bir şekilde görüldüğünü bildirdi.

Google şirketinin, Çin’in sansür taleplerini ciddiye almaması sonucunda ortaya çıkan diplomatik kriz yüzünden Google daha önce Çin’deki ofisini geçici olarak kapatmıştı.

Tüm bu yaşananlar yüzünden batılı ülkeler Google’ın arkasında durdu. ABD, Çin’e resmi olarak rest çekti ve sorunun çözülmesini talep etti. AB ülkeleri üst üste, Google’a destek mesajları yayınladılar.

Bu arada geçtiğimiz yıllarda Google’ın Çin ile ilişkilerini kesmesi en çok Baidu’ya yaradı. Google’ın yokluğunda hükümet Baidu’ya olan desteğini artırdı. Çinli Google klonu olarak bilinen Baidu, pazar payını yüzde 75’lere kadar çıkardı.

Üstelik Çin ve Baidu ortaklığı sadece bu ülkeyle sınırlı kalmadı. Asya’nın en hızlı büyüyen İnternet şirketlerinden biri haline gelen Baidu, Gmail ve Google Glass gibi hizmetlere alternatif sunmaya başladı.

Geçtiğimiz yaz, Android’e Çinli rakip çıkarmak için Baidu kolları sıvadı. Projenin bitiminde Çinli ünlü markalar ürünlerini Android yerine Baidu’nun mobil işletim sistemiyle satışa sunacak.

Gmail’in sunduğu kurumsal altyapı yüzünden bir çok firma, şirket e-postalarını bu sistem üzerinden kullanıyor. Haliyle, devlet eliyle yapılmış bu yanlış Baidu’nun ücretsiz e-posta servisinin daha da güçlenmesini sağlayacak. Google ve birçok ABD firması Çin’deki güçlerinin azaldığını 2015 yılında daha çok görecek. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olan Çin, Baidu, Xaomi, Huawei gibi markalarıyla yakın gelecekte dünya çapında daha fazla paya sahip olacak.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.