AsyaHaberler

Çin, İran aleyhinde yaptırımlara karşı

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Zhang Yesui, İran’ın nükleer programına yönelik olarak bu ülkeye yeni yaptırımlar konmasına karşı çıktı.

Zhang BM Güvenlik Konseyi (BMGK) bir aylık dönem başkanlığının Çin’e geçmesi dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, Çin’in İran’a karşı yeni yaptırımlar getirilmesi fikrini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, Çin’in İran’ın nükleer programı meselesi nedeniyle bu ülkeye şu anda yaptırım getirilmesini desteklemediğini belirtti.

”Yaptırım için bu doğru bir zaman ya da doğru bir an değil, çünkü diplomatik çabalar halen devam ediyor” diyen Zhang, sürdürülen diplomatik görüşmelerde bu konuda atılacak yeni adım konusunda planlamaların devam ettiğini vurguladı.

Konunun çözümü yönünde ”hala daha çok zamana ve daha fazla sabra” ihtiyaç duyulduğunu belirten Zhang, diplomatik çabalarla taraflar arasında farklılıkların aşılmasını umut ettiklerini, meselenin barışçıl yollarla ve diplomatik çabayla çözülmesinin en doğru yöntem olduğuna inandıklarını ifade etti.

Zhang Çin, Rusya, ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın üst düzey dışişleri yetkililerinin bu ay içinde İran’ın nükleer programını tekrar görüşeceklerini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (23) içerik yüklenmiştir.