AsyaHaberler

Çin: İran’a yaptırımlar etkisiz kaldı

Çinli bir grup uzman, Batı’nın İran İslam Cumhuriyetine yönelik yaptırımlarının etkisiz olduğunu belirttiler.

Çin medyasının uzmanlarla yaptığı görüşmeleri yayınlayarak şu satırlara verdi: “Pekin hiçbir şekilde İran’a yaptırım uygulanmasına sıcak bakmıyor ve bunu her yönden yanlış ve etkisiz olarak görüyor.”
Çin’in Sosyal Bilimler Akademisindeki İran uzmanı “Pekin, İran’a yönelik aşırı yaptırımların Tahran ile ekonomi ilişkilerine zarar vereceği kaygısını taşıyor. Çin, İran ile ekonomi ve ticari ilişkilere sahiptir ve doğal olarak bölgesel güvenliği tehlikeye atmak istemez. Ulusal menfaatleri de bu yoğun yaptırımlardan etkilenmesini istemiyor” dedi.

Çin’in emekli diplomatı ve eski Tahran Büyükelçisi de Pekin’in İran’ı cezalandırmak için daha önce alınan tedbirlerin işe yaramadığına inandığını belirtti.

Çinli diplomat “Çin ve uluslararası toplum, yaptırımların İran’ın nükleer programın ilerlemesi yönündeki kararlarını değiştirmediğini gördüler. Batı’nın düşüncesinin aksine yaptırımlar, Orta Doğu bölgesinin durumunu daha da gerdi ve daha tehlikeli gelişmelerin şekillenmesine yol açtı. Böyle bir gelişmeye Çin sıcak bakmıyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (32) içerik yüklenmiştir.