AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Çin: İran’ın Petrol Sektörü Aleyhinde Trump İle İşbirliği İçin Hiçbir Planımız Yok

Çin’den ABD’nin İran’dan petrol ithalatını durdurma çağrısına “hayır” cevabı geldi. Çinli diplomat dün yaptığı açıklamada, Çin’in İran’ın petrol sektörü aleyhinde Trump’ın baskısıyla işbirliği için hiçbir planının olmadığını kaydetti.

Çin Dışişleri Sözcüsü Lu kang yaptığı açıklamada, İran ve Çin’in iki dost ülke olduğunu ve iyi ilişkilere sahip olduklarını söyledi.

Çin’in İran ile ilişkilerinin dostane ilişkiler olduğunu ifade eden Lu Kang, “Bunun ötesinde bir İran ile normal ilişkilerimizi uluslararası taahhütler ve kurallar çerçevesinde koruyoruz” dedi.

Lu Kang, “Çin ülkelerin ilişkilerinin 5 ilke çerçevesinde gelişmesini istiyor. Bu ilkeler, ülkelerin içişlerine karışmamak, ülkelerin bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmalıdır. Ayrıca ülkelerin siyasi sistemleri ve gelişme yolları o ülke halkı tarafından belirtilmeli ve yabancı ülkeler bu konuda müdahaleden kaçınmalılar” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmasından çıkmasından ve Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşmanın korunmasını talep etmesinden sonra İran, nükleer anlaşmayla ilgili kendi çıkarlarının korunacağına dair garanti verilmesi konusunda Avrupa ülkelerine kısıtlı süre vermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (3) içerik yüklenmiştir.