HaberlerİranOrtadoğu

Çin, Japonya ve AB’nin Çabahar’da yatırım yapması teşvik edilmeli

İranlı Güney Asya bölgesi uzmanı, İran’ın güneydoğusunda yer alan Çabahar limanının stratejik konumuna değinerek, Çin, Japonya ve AB ülkelerin limanda yatırım yapması için gereken teşviklerin sunulması gerektiği görüşünde.

İranlı siyaset uzmanı Pirmuhammed Mollazehi, İrna’ya yaptığı açıklamada İran’ın güneydoğu sahilleri ve özellikle Çabahar limanının kalkınmasına yönelik eşsiz bir fırsat oluştuğunu ve Çin, Japonya ve AB gibi büyük güçlerin bölgede yatırım yapması için teşvik programlarının uygulanması gerektiğini dile getirdi.

Çabahar’ın stratejik öneminden bahseden Mollazehi, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlardan Çabahar limanının muaf tutulduğuna işaret ederek, İran’ın güneydoğu sahillerinin büyük güçlerin aktif olmak istedikleri bir bölgeye dönüştüğünü kaydetti.

Çin’in Pakistan’ın Gwadar limanından Kaşgar’a kadar bir otoban inşa etme projesine işaret eden İranlı uzman, bu ülkenin bu tür projelerle Hint Okyanusu’nda aktif rol oynamaya çalıştığını ve 21. yüzyılda süpergüç olmak için bunu bir faktör gibi kulanmak istediğinin altını çizdi.

ABD’nin İran yaptırımlarından Çabahar limanını muaf tutmasının perde arkasında ABD ile Çin arasında yaşanan rekabet faktörünün önemli olduğunu ifade eden Mollazehi, ABD’nin İran’da siyaset yapmasının çok kısıtlı olduğundan dolayı bu rolü Hindistan’a devrettiğini açıkladı.

İran’ın bu rekabet ortamından iyice yararlanması durumunda kendi çıkarlarını elde edebileceğini vurgulayan İranlı siyaset yorumcusu, Çabahar’ın İran ekonomisine büyük katkılar sunabileceğini söyledi.

İran’ın Çin, Japonya ve AB gibi ülkeleri Çabahar’da yatırım yapmaya teşvik etmesi gerektiğini de belirten Mollazehi, İran’ın yatırım ve uzun vadeli projeler açısından Fars Körfezine kıyısı olan ülkelere nazaran dahay zayıf hareket ettiğini sözlerine ekledi.

6 Aralık’tan Çabahar’da düzenlenen intihar saldırısında İran güvenlik güçlerinden ikisi şehit oldu ve 40’dan fazla kişi yaralandı. Çabahar stratejik konum ve geleceğe yönelik yatırım projelerinden dolayı bir süredir dünya güçlerinin odağında yer almaya başlamıştır.

Başa dön tuşu
Kapalı