HaberlerİranOrtadoğu

Çin: KOEP’i koruyup, uygulayacağız

Tahran’da düzenlenen İran, Çin ilişkilerinin geleceği isimli toplantıda bir konuşma yapan Pang Sen,, ülkesinin ülkeler aleyhine uygulanan tek yönlü ambargolara karşı olduğunu söyledi.

İran ve Çin’in dostane ilişkilere sahip olduklarını ifade eden Pang Seni, iki ülkenin normal ve kanuni ticari ilişkilerini koruyacaklarını ve bunun eleştiri konusu olmaması gerektiğini söyledi.

Pekin’ın uluslararası taahhütlerini yerine getirdiği ve İran ile de işbirliğine şeffaf şekilde devam ettiğini ifade eden Pang Sen, ‘’İranlı dostlarımızın da dış etkenlerden dolayı oluşan zorlukları ve Çin’in İran ile işbirliğini korumak için çabasını göz önünde bulundurmasını umuyorum’’ dedi.

Çin’in İran ile işbirliğini geliştirmek istediğini ifade eden Pang Seni, sabırla iki ülke ilişkileri önünde oluşacak engellerin aşılacağını söyledi.

Çin’in önerisi olan Kuşak ve Yol projesine değinen Pang Sen, bu prıjenin İran ve Çin ilişkilerinin gelişmesi için imkan yarattığını söyledi.

İki ülke ticaret hacminin 2018 ilk yarısında yüzde 9 artış gösterdiğini ifade eden Pang Sen, Çin’in İran ihraç ürünleri için büyük Pazar olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Şubat 2024 (33) içerik yüklenmiştir.