AsyaHaberler

Çin: Mevcut nükleer anlaşmayı koruyup uygulayacağız

Çin’in Tahran Büyükelçisi Pang Sen, bu sene ikincisi düzenlenen “İran-Çin Ekonomik İlişkileri ve Perspektifi Toplantısı”nda bir konuşma gerçekleştirdi.

Pang Sen, İran-Çin ilişkilerine değinerek, “ABD’nin İran’la yapılan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesi sonucu iki ülke arasında oluşan bazı sorunlara rağmen biz bu anlaşmayı koruyup uygulamak istiyoruz” ifadesini kullandı.

“Biz iç yasalara dayanarak diğer ülklere yaptırım uygulanmasına karşıyız” diye Pang Sen, şöyle devam etti: Çin ve İran olarak dostane ilişkilere sahibiz ve işbirliğimizi düzenli olarak sürdürüyoruz. Dolayısıyla bu münasebetelr hiçbir şekilde eleştirilmemelidir.

Ülkesinin verdiği uluslararası taahhütlere bağlı kaldığına vurgu yapan Pang Sen, İran’la olan paratik ilişkilerin normal bir şekilde seyredeceğini belirtti.

Bunlara ilave olarak Çinli yetkili, ülkesinin İran’la ilişkilerini daha güçlendirmek istediğini dile getirerek, “Güven ve sabırla, Tahran-Pekin işbirliğinin önündeki engelleri ortadan kaldırabileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Nisan 2024 (39) içerik yüklenmiştir.