AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Çin Milli Petrol Şirketi Güney Pars 11. ünitesinde Total firmasının yerini aldı

İran milli petrol şirketi yatırım müdürü Muhammed Mustafevi, Çin Milli Petrol Şirketi’nin (CNPC) İran’ın güneyinde yer alan Güney Pars havzası 11. kalkınma ünitesinde yüzde 80.1 ile Total firmasının yerini aldığını söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Muhammed Mustafevi, Çin milli petrol şirketinin, dünyanın en büyük 5 firması arasında yer aldığını belirterek, bu şirketin dünyada büyümekte olan şirketler arasında dikkat çektiğini hatırlattı.

İranlı yetkili, İran’ın Çin’li büyük şirketlerle işbirliğini, stratejik olarak niteledi.

Bilindiği gibi 3 temmuz 2017 tarihinde, İran milli petrol şirketi ile Fransız Total petrol şirketinin liderliğindeki uluslararası konsorsiyum arasında Güney Pars 11. ünitesi için anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşmaya göre, Çin milli petrol şirketi ve İran’ın Petropars şirketi de bu konsorsiyumun tamamlayıcı üyeleri oldular.

Total şirketinin konsorsiyumdaki payı yüzde 50.1 ve Çin Milli Petrol Şirketi’nin yüzde 30 ile İran Petropars şirketinin payı ise 19.9 olmuştu.

Anlaşmaya göre, Total firmasının çekilmesi halinde, onun yerini Çin milli petrol şirketi alacak ve aynı zamanda konsorsiyumun liderliğini de üstlenecekti.

Başa dön tuşu
Kapalı