AsyaHaberler

Çin, Uygur öğrencilerin oruç tutmasını yasakladı!

Çin yönetimi, Doğu Türkistan’da 18 yaşın altındaki öğrencilerin Ramazan orucu tutmasını yasakladı!

Dünyadaki milyonlarca Müslümanın aksine, Doğu Türkistan’daki Müslüman öğrenciler Ramazan ayında oruç tutamayacaklar. Zira yaz tatilleri için Çin’in kuzeybatısındaki ailelerinin yanına dönen Uygur öğrencilerin Ramazan orucu tutmaları Çin yönetimi tarafından yasaklandı.

İsveç merkezli Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilşat Raşit, Çinli yetkililerin, çocuklarının oruç tutmayacaklarına dair Uygur ailelerden yazılı garanti aldığını açıkladı. Çin’in akıllara zarar uygulamasına göre ailelerinin yanına dönen 18 yaşından küçük öğrencilerin oruç tutması ve dini faaliyetlere katılması yasaklandı.

Öte yandan Çin’in yasağına uymayı kabul etmeyen öğrencilere ise ceza veriliyor. Çin yönetimi, Uygurların yasağa uymalarını sağlamak için, bazı askeriye uygulamalarındaki ”toplu sorumluluk” esasına dayanan disipline göre çalışan gruplar kurdu. Şöyle ki 10 kişiden oluşan bu gruplarda eğer oruç tutan olursa diğerleri de ceza yiyor. Çin yönetimi buna ”10’lu garanti sistemi” adını veriyor.

Çin’in akıllara zarar uygulamalarından biri de Müslüman öğrencilerin cep telefonları ve bilgisayarlarına Ramazan ayı öncesinde el koyarak bu cihazlarda (kim bilir ne bulmak için) ”araştırma” yapmak…

İşin ilginci ise bütün bu uygulamalar güya 1955’ten beri özerk olan Doğu Türkistan’da yapılıyor…

Doğu Türkistan’da 1940’larda yüzde beş olan Han Çinlilerinin sayısı günümüzde yüzde 40’a ulaşmış durumda…

Doğu Türkistan ayrıca çok zengin doğalgaz ve petrol kaynaklarına sahip…

Diğer yandan Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmünden kaçarak İsveç’e sığınan Uygur Türkleri, İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen toplantıda, ülkelerinde yaşanan baskıya ilişkin tepkilerini dile getirdi.

Dünya Uygur Kongresi’nin Türkçe yayın yapan sitesinde yer alan habere göre, İsveç meclisinde düzenlenen seminerde, Hacettepe Üniversitesi öğretim görevlisi ve Uygur kökenli Doç. Dr. Erkin Ekrem, kendisinin de bir dönem yaşadığı “Doğu Türkistan” bölgesindeki Çin politikaları hakkında bilgi verdi. “Doğu Türkistan meselesi”ni, akademik çalışmalarla destekleyerek açıklayan Ekrem, bölgede yıllardır süren baskının nedenlerini anlattı.

“Çin’in hedefinin Doğu Türkistan’ı 3 bölgeye ayırarak direniş etkisini kırmak” olduğunu söyleyen Ekrem, “Böylece mücadele edeceği Uygur nüfusu da azalacak. Böylece azınlık statüsü de Uygurların elinden alınmış olacak. Asimile olmaları daha da hızlanacak” değerlendirmesini yaptı.

Doğu Türkistan’ın stratejik öneme sahip bir bölge olduğuna işaret eden Ekrem, bölgenin Çin için Batı’ya açılan kapı anlamına geldiğini belirtti. Ekrem, “Ayrıca Doğu Türkistan topraklarında, enerji ve madencilik açısından değerli ve zengin kaynaklar bulunuyor. Çin bu değerlere de sahip olmak istiyor” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.