AsyaHaberler

Çin ve Almanya dışişleri bakanları görüştü

Çin Dışişleri Bakanı, Pekin’de Alman meslektaşıyla görüşmesinde İran’a karşı yaptırımların arttırılmasına karşı olduklarını bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Asya kıtasına yaptığı ilk gezisinde Japon ziyaretini tamamladıktan sonra Çin’in başkenti Pekin’e geçerken Çinli meslektaşı Yang Jie Chi’yle görüştü.

Söz konusu iki ülke Dışişleri Bakanları bu ziyarette, Tibet meseleleri, insan hakları ve internet dâhil medya özgürlüğü gibi konuları görüştüler.

Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle bu ziyaretini dostane ve etkili diye tanımlarken ayrıca “Fakat aynı zamanda iki tarafın bakış açılarındaki farkları da inkâr edemeyiz” diye konuştu.

Bu görüşmede Almanya dışişleri bakanı Westerwelle “İran, müzakere yoluyla nükleer programını durdurmayı kabul etmediği takdirde bu ülkeye karşı yeni yaptırımlar uygulanması şart görünüyor” ifadesini kullandığı zaman Çinli meslektaşı Yang Jie Chi bu görüşe karşı çıkarak “Barışçıl nükleer enerjiden yararlanmak her ülkenin hakkı. İran’ın nükleer meselesi ancak diplomatik yollarla çözülebilir” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.