AsyaHaberler

Çin ve Hindistan’ın dışişleri bakanları Pekin’de bir araya geldi

Aralarında sınır ihtilafı yaşanan Çin ve Hindistan’ın dışişleri bakanları Pekin’de bir araya geldi

Çin’in sınır ihtilafı nedeniyle gerginlik yaşadığı Hindistan’ın Dışilişkiler Bakanı Selman Hurşid, başkent Pekin’de Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile görüştü.

Çin Dışişleri Bakanı Vang’ın daveti üzerine dün resmi temaslarda bulunmak üzere Pekin’e gelen Hurşid, Çinli mevkidaşıyla başta sınır ihtilafı olmak üzere bölgesel ve küresel konularda fikir alışverişinde bulundu.

Vang, görüşmede “Hindistan ile sınır sorununa ilişkin müzakere sürecini başlatmaya hazır olduklarını” dile getirirken, “Sorunun adil ve mantıklı çözüm yolunu bulma arzusundayız” dedi.

Hindistan tarafı ile müzakere takvimi oluşturulacağına işaret eden Vang, sorunun çözümüne kadar geçen süreçte Hurşid’e “Sınır bölgesinde barış ve huzuru beraber koruyalım” yönünde çağrıda bulundu.

Hurşid ise görüşmede “Aradaki fikir ayrılıklarını, iki ülkenin mevcut iyi ilişkilerine zarar vermeyecek şekilde ele alacaklarını ve Çin ile ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini sürdüreceklerini” ifade etti.

Çin, Hindistan’ın bugün Aranuçal Pradeş olarak anılan alanı üzerinde hak iddia ederken, Hindistan ise Çin’in Himalayaların batısındaki Aksay platosundaki 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafından işgal edildiğini ileri sürüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.