AsyaHaberler

Çin’de kırsal nüfus azalacak

Çinli uzmanlar, sanayileşmenin gelişmesine bağlı olarak ülkedeki iş gücü göçü nedeniyle kırsal kesimin nüfusunun gelecek 30 yılda 900 milyondan 400 milyona düşmesini bekliyor.

China Daily gazetesinin haberine göre, Pekin Haberleri gazetesine konuşan Devlet Konseyi Kalkınma Araştırmaları Merkezi uzmanlarından Han Cun, ülkedeki son nüfus sayımına göre son altı ayda 180 milyon kişinin köyden kente göç etmesiyle kırsal kesimde yaşayanların sayısının 720 milyon olduğunu kaydetti.

Çin’de son 30 yılda şehirlerin nüfusu 400 milyondan 600 milyona yükseldiğini belirten Han, şehirlerde yaşayanların dörtte birinin kırsal kesimden göç eden “iş gücü” olduğunu ve bu sayının giderek yükseleceğini söyledi.

İstatistiklere göre şehirlerde 240 milyon göçmen işçi yaşıyor. Bunların yarıdan fazlasının 1980’den sonra doğduğunu belirten Han, bu işçilerin köylere tekrar dönmek istemediğini ve “şehirli” olmak istediklerini söyledi.

Ülkede göçmen işçiler genelde güvenlik görevlisi, inşaat işçisi, kargo görevlisi ya da garsonluk gibi işlerde çalışıyor. Çinliler oturum kayıt sistemi nedeniyle sadece uzun süre kayıtlı bulundukları şehirlerde ucuz sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanabiliyor.

Devlet, göçmen işçilerin temel toplumsal haklara sahip olabilmeleri için bulundukları şehirlerde kayıt yapma imkanı sunan bir reform hazırlığı içerisinde.

Çinli liderler bu durumun toplumsal istikrarsızlığa yol açmaması için son yıllarda kırsal bölgelere yönelik bütçeyi artırarak, 764 milyar 100 milyon yüene (yaklaşık 173 milyar 165 milyon TL) yükseltmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.