AsyaDünyaHaberler

Çin’den “ABD’nin insan hakları” Raporu

Çin, ABD’deki insan hakları durumuna ilişkin hazırladığı “2017 ABD İnsan Hakları Sicili” raporunu yayınladı.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi, yayınladığı bir belgeyle Amerika’da aşırı ırkçılık, vatandaşlarının haklarının çiğnenmesi, ölümcül silahlarla ateş açma, okullar ve eğitim merkezlerinde öğrencilerin katliam edilmesinin bu ülke tarafından işlenen en belirgin insan hakları örnekleri olduğunu bildirdi.

Raporda, ABD’nin kendisini yeniden “insan haklarının koruyucusu” ve sözde “insan hakları hakimi” olarak sunduğu, ancak ABD’deki insan hakları durumunun sürekli kötüye gittiğine işaret edildi.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından yayınlanan rapor, ABD’nin 20 Nisan’da yayınladığı “2017 İnsan Hakları Uygulamaları Ülke Raporları”na yönelik bir tepki niteliği taşıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kısa bir süre önce yayınlanan “2017 İnsan Hakları Uygulamaları Ülke Raporları”nın, Çin ile ilgili kısmında Çin’deki insan hakları durumu yine olumsuz şekilde değerlendirildi.

Daha önce de Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD’nin insan hakları raporu aracılığıyla Çin’in içişlerine müdahale çabasının başarılı olmayacağını bildirmişti.

Çin hükümetinin insan haklarını korumaya ve ilerletmeye büyük önem verdiğine dikkat çeken Sözcü Lu, Çin Halk Cumhuriyeti kurulduğundan beri, özellikle dışa açılma ve reform politikalarının başlatılmasından bu yana geçen 40 yıl boyunca, Çin’in insan hakları davasında tarihsel ilerlemeler kaydedildiğini vurguladı.

Lu, “ülkelerin, insan hakları sorunu hakkında eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde diyalog kurarak, birbirine deneyimlerini aktarması ve birlikte ilerlemesi hedefine ulaşması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, Çin dahil birçok ülke, insan hakları sorununun siyasileştirilmesine karşı çıkıyor.” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.