AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Çin’in İran büyükelçisi: Pekin Bercam’ı destekliyor

Çin’in İran büyükelçisi Pang Sen, Çin’in Bercam nükleer anlaşmasına destek verdiğine dikkat çektiği açıklamasında, Bercam’ın uluslararası diplomasi düzenine doğru hareket etmek için iyi bir örnek olduğunu ifade etti.

İRİB haber ajansının bildirdiğine göre İran’da yabancı misyon ve ticaret şeflerinin katıldığı istişare toplantısında Çin’in İran büyükelçisi yaptığı açıklamada, Amerika’nın Bercam’dan çıkmasına rağmen, uluslararası camianın söz konusu uluslararası anlaşmaya uygun destek verdiğini söyledi.

Bilindiği gibi Amerika yönetimi 8 Mayıs tarihinde Bercam anlaşmasından çekildi. Washington’un Bercam’dan çekilmesi, Amerika içinde ve dışında geniş çaplı itirazlara yol açtı.

Çin’in Tahran büyükelçisi açıklamasının devamında İran ve Çin’in ilişkilerine değinerek, iki ülke ilişkilerinin mazisinin bundan binlerce yıl öncesine dayandığını belirtti.

İpek yolunun kara ve deniz yoluyla İran’ın varlığıyla başarılı bir irtibat yolu olduğunu kaydeden Çin büyükelçisi, Pekin’in İpek yolunu tekrar ihya etmek istediği, İran’ın bu yolda önemli halka sayıldığını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.