AsyaAvrupaHaberler

Çin’in yeni başbakanı ilk yurtdışı ziyaretini Almanya’ya yaptı

Çin’in yeni Başbakanı Li Kekiang, AB ülkelerinden ilk yurtdışı ziyaretini Almanya’ya yaptı, Alman Başbakan Merkel’le görüştü.

Çin Başbakanı Li Kekiang’ın Avrupa’ya ilk yurtdışı gezisini AB ülkelerinden Almanya’ya yapmasının bu iki ülkenin birbirine ne kadar yakın olduğunu gösterdiğini belirten Alman Başbakan Angela Merkel, son yıllarda Çin ve Almanya’nın geliştirdiği bu yakınlığın devam edeceğini söyledi. Merkel, iki ülkenin de bu yakın ilişkileri geliştirmek ve yoğunlaştırmak istediğini kaydetti.

AB ile Çin arasında son günlerde artan solar sektörüyle ilgili gümrük zorunluluğu tartışmalarına da değinen Merkel, Almanya’nın en önemli ticari partneri Çin’le gerginliğin sona erdirilmesi için elinden gelen tüm çabayı sarfedeceğini belirtti. Merkel, sonuçta karşılıklı olarak gümrük zorunluluklarının getirileceği bir tartışmanın hiçbir tarafa faydasının olmayacağını ifade ederek, karşılıklı görüşmelere devam etmek suretiyle sorunun çözülebileceğini savundu. AB ve Çin arasındaki solar tartışmalar sonucunda AB, Avrupa’ya solar ihrac eden Çin şirketlerine gümrük cezası ödeme mecburiyeti getirmekle tehdit etmişti. Çin’den gelen ucuz solar paneller, Alman şirketler başta olmak üzere Avrupalı üreticilere büyük rekabet oluşturuyor. Almanya’da da bu yüzden birkaç solar şirketi iflas etti.

Çin Başbakan Li de, gümrük cezalarıyla Çin şirketlerinin gelişmesini engellemeye çalışanların aslında Avrupa’daki işyerlerini tehlikeye soktuğunu söyledi. Her iki Başbakan da taraflar arasındaki görüşmelerin artırılması gerektiğini vurguladılar.

İki ülke başbakanlarının görüşmesi ile birlikte Alman ve Çin şirketleri arasında birçok ticari işbirliği antlaşmaları imzalandı. Alman otomobil üreticisi VW ile Çinli partneri SAIC arasında bir antlaşma yapılarak Changsha’da yeni bir fabrika kurulması kararlaştırıldı. Alman kimya devi BASF, Sincan’da iki Çin şirketi ile ortak girişim antlaşmaları imzaladı. Berlin’deki çöp imha şirketi ALBA, Çinli bir ortak şirketle eski araba hurdalarının imha ve geridönüşümü için antlaşmalar yaptı. Diğer taraftan her iki ülkenin Ekonomi bakanları, yatırımların desteklenmesi konusunda daha sıkı işbirliği için uzlaşmaya vardılar.

Çin Başbakanı Li, bugün Alman Sosyal Demokrat Parti SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, partinin Başbakan adayı Peer Steinbrück ve eski Alman Başbakan Helmut Schmidt’le de görüşecek.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2021 (19) içerik yüklenmiştir.