AsyaÇinDünyaHaberler

Çin’in yeni taşıyıcı roketi Uzun Yürüyüş-5B uzaya gönderildi

Çin’in yeni taşıyıcı roketi Uzun Yürüyüş-5B’nin Salı günü ilk uçuşunu gerçekleştirdiği ve Çin’in yeni jenerasyon insan taşıyan uzay gemisinin deneme versiyonunu ve bir kargo dönüş kapsülünü uzaya götürdüğü duyuruldu. 

Çin İnsanlı Uzay Ajansı (CMSA) tarafından yapılan açıklamada, başarıyla gerçekleştirilen fırlatmanın Çin’in bir uzay istasyonunun kurulmasını hedefleyen insanlı uzay programının ‘‘üçüncü adımı’’nı başlattığı belirtildi.

Roket, Güney Çin’de bulunan Hainan adasındaki Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi’nden Salı günü Pekin saatiyle 18.00’de fırlatıldı. Deneysel insanlı uzay aracı ile geri dönüş kapsülünün test versiyonunun 488 saniye sonra roketten ayrıldığı ve planlanan yörüngesine girdiği bildirildi.

Uzun Yürüyüş-5B roketinin, Çin’in uzay faaliyetlerinin genişletilmesine yardımcı olacağı belirtildi.

Çin’in uzaylı insan programı on yıl içinde Ay’a bir astronot gönderilmesini ve burada bir uzay üssü kurulmasını içeriyor. Beijing’in bir sonraki önemli uzay görevi olan Mars’a bir sondaj aracının indirilmesinin ise bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Çin insanlı uzay programını 1992 yılında üç adımdan oluşan bir strateji çerçevesinde başlatmıştı. Birinci adım çerçevesinde Yang Liwei uzaya çıkıp dünyaya geri dönen ilk Çinli astronot olurken, ikinci adım çerçevesinde ileri uzay uçuş teknikleri ve teknolojileri geliştirildi. Bu iki adım kapsamında 11 insanlı uzay gemisi, bir kargo gemisi, Tiangong-1 ve Tiangong-2 platformları ve 11 astronot uzaya gönderildi. 

Salı günü gerçekleştirilen fırlatma ile başlayan üçüncü adımda ise uzayda kalıcı bir insanlı uzay istasyonu kurulması planlanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.