AfrikaAsyaHaberler

Çinli general Cibuti’ye gitti

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Genelkurmay Başkanı hafta sonu Cibuti’ye giderek Cumhurbaşkanı ile askeri işbirliği hakkında görüşmelerde bulundu.

Çin’in üst düzey bir Generalinin Cibuti’ye hafta sonu yaptığı ziyaret Çin’in Afrika’da bir üs kurmak için başlattığı girişimlerin hızlandığına işaret etti.

Pekin’in resmi devlet gazetesinde bugün yer alan haberde Halk Kurtuluş ordusu (PLA) Genelkurmay
Başkanı General Fang Fenghui’ni hafta sonu Cibuti cumhurbaşkanı ile görüşmelerde bulunduğu yazdı.

Fang, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Gulle’nin iki ülke arasındaki ordu işbirliğini derinleştirmek için istekli olduğunu söyledi.

Mayıs ayında Çin’in Afrika ülkesi Cibuti’ye askeri üs kuracağına yönelik bir iddia ortaya atılmış, Cibuti Devlet Başkanı İsmail Ömer Gulle de doğrulayarak Pekin’le üs konusunda görüşmeler gerçekleştirdiklerini açıklamıştı.

Wall Street Journal, Nisan ayında ABD’nin Kuzey Afrika bölgesine insansız hava araçları yerleştireceğini açıklamış, bunun için bazı Kuzey Afrika ülkeleriyle görüştüğünü duyurmuştu.

Eski Fransız sömürgesi olan Cibuti önemli bir konuma sahip. ABD ile yakın bir müttefikliği olan ülkede ABD’nin Afrika kıtasındaki en büyük askeri üssü bulunuyor. Ülkede ayrıca Fransa’nın da bir askeri üssü mevcut. Çin’in Cibuti’ye askeri üs kuracağı iddialarının ABD’yi rahatsız ettiği iddia ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.