AsyaHaberler

Çinli muhalif, Tayvan’da milletvekili adayı oldu

Çin’de 1989’daki Tiananmen olaylarının simge isimlerinden olarak bilinen Vuır Kayşi, Tayvan’daki genel seçime bağımsız aday olarak katılacağını açıkladı.

BBC’nin haberine göre, olayların ardından Çin’i terk eden ve Tayvan’a yerleşen 47 yaşındaki Vuır, burada insan hakları ve adaletin sağlanması için mücadele edeceğini söyledi.

Vuır, Tayvan’ın bağımsızlığını savunan Demokratik İlerici Parti’nin (DPP) seçimin galibi olacağını inandığını ifade etti.

İktidardaki Çin yanlısı Kuomintang Partisi’nin izlediği (KMT) politikaları eleştiren ve partinin normalleşmesi gerektiğini savunan Vuır, Tayvan’da demokrasiyi pekiştirmeyi amaçladığını vurguladı.

Tayvan’da ocak ayında yapılacak seçimlerde hem milletvekilleri hem de yeni devlet başkanı seçilecek.

Yüzlerce kişinin öldüğü Tiananmen olaylarının ardından ülkesini terk eden ve 1996’da evlenerek Tayvan’a yerleşen Vuır, Çin’in ana kesiminden olmasının Tayvan’daki demokrasi mücadelesiyle bir çelişkiye neden olmadığını savundu.

Vuır, “Çin, annemle babamın vatanıydı. Tayvan ise çocuklarımın yurdu” dedi.

Çin’de 1949’da Mao Zıdong’un iktidara gelmesi üzerine hükümet üyeleri, Tayvan’a kaçmış ve adanın bağımsızlığını ilan etmişti. Ancak Çin, Tayvan’ın bağımsızlığını kabul etmemiş ve adanın kendi topraklarına dahil olduğunu kaydetmişti. Son yıllarda Tayvan ile Çin arasındaki yakınlaşma, adanın yeniden Çin’in etkisi altına girdiği endişesini doğurmuş, Tayvanlı öğrenciler, Çin ile imzalanan ticaret anlaşmasını protesto etmek için 2014’ün mart ayında meclis binasını işgal etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.