AvrupaHaberler

Clotilde Reiss hakkında ayrıntılı bilgiler

Fransa’daki İslami İran büyükelçisi Seyyid Mehdi Mir Ebu Talibi, 12 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan olaylardan sonra casusluk suçlamasıyla ilgili olarak tutuklanan Fransız Clotilde Reiss’in faaliyetleriyle ilgili olarak ayrıntıları açıkladı.
İslami İran’ın Paris büyükelçisi Mir Ebu Talibi, Reiss’ın İran’a gelmeden önce Fransız atom enerjisi komiserliğinde staj yaptığını ve İran’ın nükleer faaliyetleri hakkında bir inceleme kaleme aldığını belirtti.
Mir Ebu Talibi açıklamasının devamında ayrıca, “Fransız akademisyen Fransızca okutmanlığı için gönderilmesine rağmen neden İran’ın uranyum zenginleştirme merkezlerinin bulunduğu İsfahan’daki üniversitede bir coğrafya hocası olarak görev yapıyor, İsfahan’daki nükleer tesislerinin bulunduğu yere yakın bir yerde ikamet ediyor ve teknik bir bölümde, sosyal bilimler mezunu bir kişi ders veriyor” diye konuştu.
İslami İran büyükelçisi Mir Ebu Talibi , “Reiss’ın İran’a gelir gelmez takibe alındığını” ifade ederek, “Reiss’e 2007’de bitirme tezi olarak nükleer teknolojiyi seçmiş ve bu alanda Fransa atom enerjisi komisyonunda da staj görmüştür. Nükleer krizde İran siyasetini anlamak başlıklı bir de makale yazmıştır. Bütün bunlar, bizim Reiss konusudaki şüphelerimizi doğrulamaktadır” dedi.
Başkent Tahran’ın 340 kilometre güneyine düşen İsfahan’daki üniversitede okutmanlık yapan 24 yaşındaki Reiss’ın İran’daki seçim sonrası Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad karşıtı protestolara karışmak ve Tahran’daki Fransa Büyükelçiliğine bağlı bir araştırma kurumu için rapor yazmak suçlarından dolayı tutuklanmış ve mahkeme tarafından da kefaletle, yurt dışına çıkmamak şartıyla serbest bırakılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.